سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ يکشنبه ۳۱ شهريور
خبر امروز / 23 مرداد
.

 پوشش 68 درصدی معاینات دوره ای شاغلان کارخانه و کارگاه های شهرستان سپیدان در سال گذشته

مسوول بهداشت حرفه ای مرکز بهداشت سپیدن، از انجام معاینات دوره ای شاغلان کارخانجات، کارگاه ها و ادارات سپیدان، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان سپیدان، «رضا امیری» گفت: یکی از مهمترین و اساسی ترین برنامه های پیشگیری از بروز بیماری ها و حوادث ناشی از کار در هر کشوری که به عضویت سازمان بین المللی کار و بهداشت جهانی درآمده، انجام معاینات پزشکی برای افراد شاغل است.

او افزود: در سال گذشته یک هزار و 343 فرد شاغل در کارخانه ها، اداره ها و کشاورزان شهرستان سپیدان به کمک کارشناسان واحد بهداشت حرفه ای این سازمان، مورد معاینه های پزشکی ادواری قرار گرفتند.

امیری هدف از انجام این معاینات را تامین، حفظ و ارتقای وضعیت سلامت جسمی، روحی و روانی فردی و اجتماعی کارکنان همه مشاغل، پیشگیری از بروز بیماری ها و حوادث ناشی از کار و انتخاب کارگر متناسب با شغلی که قابلیت انجام آن را دارد عنوان کرد و ادامه داد: این معاینات شامل معاینه بالینی، آزمایش خون، تست تنفس(اسپیرومتری)، شنوایی سنجی و بینایی سنجی است.

او اضافه کرد: علاوه بر بررسی سلامتی کارگران، آموزش های لازم در زمینه پیشگیری و درمان بیماری های واگیر و غیرواگیر نیز به آنها داده می شود./102

 
خطر سقوط از درخت در فصل برداشت محصولات کشاورزی

همه ساله با شروع فصل برداشت محصولات میوه، تعدادی از باغداران و کارگران از بالای درخت سقوط می کنند که منجر به صدمات مالی و جانی می شود.

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان حاج محمداسماعیل امتیاز و فوریت های جراحی شهید رجایی، رییس این بیمارستان با بیان اینکه مصدومان ناشی از سقوط، به دلیل آسیب هایی در نقاط مختلف بدن به این مرکز مراجعه می کنند، گفت: با شروع فصل تابستان، شاهد افزایش تعداد پذیرش مصدومانی هستیم که هنگام برداشت محصول از درخت سقوط کرده اند.

دکتر «سید امیررضا مصباحی» افزود: این گونه حوادث، علاوه بر بار مالی بر دوش خانواده ها، سبب آسیب جدی به مصدومان می شود که شایع ترین آنها شکستگی ستون فقرات، شکستگی دست و پا می باشند./102

 
بازدید مدیر خدمات پشتیبانی دانشگاه از بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری

مدیر خدمات پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری، بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری، دکتر «سید ابوالفضل هاشمی» به همراه مهندس «علیرضا قاسمی» معاون مدیریت امور پشتیبانی دانشگاه در نشستی با حضور دکتر «ابوالفضل درانی نژاد» رییس و «روح اله عبدلی» مدیر بیمارستان اعصاب و روان در زمینه مسایلی از جمله امور قراردادها، تامین نیروی خدماتی و تجهیزات اداری و درمانی این مرکز، گفتگو کردند./102


در فیروزآباد برگزار شد: همایش ترویج ازدواج سالم و آسان در جوانان

همایش ترویج ازدواج سالم و آسان در جوانان با مشارکت واحد سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد، رییس مرکز بهداشت و درمان این شهرستان گفت: مسوولان ذیربط با همکاری مردم با فراهم کردن زمینه ازدواج آسان، می توانند موجب کاهش بسیاری از مشکلات روحی و جسمی در جامعه به ویژه قشر جوان و نوجوان شوند.

«بهادر قهرمانی» با اشاره به اهمیت موضوع ازدواج به عنوان نخستین سنگ بنای تشکیل خانواده در اسلام و فرهنگ و عرف جامعه تاکید کرد: برای پیشگیری از بروز بسیاری از مشکلات روحی و جسمی در قشر جوان و نوجوان جامعه، باید زمینه ازدواج آسان برای جوانان مهیا شود.

«صدیقه امیرسالاری» کارشناس مسوول واحد سلامت جوانان، نوجوانان و مدارس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد نیز درباره شیوه اجرای این همایش گفت: این همایش با حضور و استقبال عموم مردم فیروزآباد در اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان با محوریت ترویج ازدواج سالم و آسان در جوانان برگزار شد./103

 

تجهیز آمبولانس مرکز شبانه روزی علامرودشت به دستگاه «دی سی شوک پرتابل» و «مانیتورینگ علائم حیاتی»

آمبولانس مرکز شبانه روزی حضرت فاطمه(س) علامرودشت، به دستگاه «دی سی شوک پرتابل» و «مانیتورینگ علائم حیاتی» مجهز شد.

 

به گزارش روابط عمومی منطقه بهداشت و درمان بخش علامرودشت، رییس منطقه بهداشت و درمان بخش علامرودشت گفت: با پیگیری حوزه معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی، موافقت های لازم برای تجهیز آمبولانس مرکز شبانه روزی حضرت فاطمه(س) علامرودشت به دستگاه های دی سی شوک و مانیتورینگ علائم حیاتی، انجام شد.

«محمدصادق عباسی مقدم» با تقدیر از حمایت ویژه رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معاون درمان دانشگاه از مناطق محروم استان افزود: این دستگاه ها، از مجهزترین دستگاه های علم پزشکی است که با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون ریال خریداری و به مرکز علامرودشت تحویل داده شده است.

او با بیان اهمیت و نقش این دستگاه ها تاکید کرد: دستگاه مانیتورینگ، علائم حیاتی بیمار مانند میزان ضربان قلب، فشارخون، میزان اکسیژن موجود در خون و دمای بدن بیمار را به صورت خودکار، کنترل می کند؛ دستگاه دی سی شوک یا الکتروشوک نیز برای بیماران قلبی که قلب آنها از حرکت ایستاده و فعالیت انقباضی موثری انجام نمی دهد، به کار برده می شود./102

 

برگزاری همایش شیر مادر در داراب

همایش شیر مادر با شعار «توانمندسازی والدین؛ اهمیت تقویت شیر مادر در حال و آینده» در شهرستان داراب، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان داراب، «قاسم زاهدانی» رییس شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی داراب در این همایش با بیان اهمیت شیر مادر و مهر مادری گفت: شیر مادر موهبتی الهی است که کودک با تغذیه آن از بسیاری بیماری ها مصون می ماند و مادر با شیر دادن به نوزاد، همزمان مهر مادری را به او هدیه می کند.

مهندس «احمدرضا رهسپار» رییس مرکز بهداشت داراب نیز در این آیین، تغذیه با شیر مادر را زمینه ساز تکامل جسمی و روان کودک در بزرگسالی عنوان کرد و افزود: شیر مادر بهترین تغذیه برای نوزاد است و یک واکنش برای نوزاد در روزهای ابتدایی پس از تولد محسوب می شود و در تماس نوزاد با عفونت های محیطی، سبب ایمنی بیشتر نوزاد می شود.

دکتر «رشید» متخصص اطفال نیز در این همایش که بیش از 150 نفر از مادران باردار و شیرده در آن شرکت داشتند، در زمینه تغذیه انحصاری با شیر مادر، عدم مصرف هرگونه داروی گیاهی در نوزادان و مزایای شیر مادر در آیات و روایات به استناد احادیث قرآنی، مطالبی بیان کرد.

همچنین از سوی «جعفری» و «رنجبر» کارشناسان بهداشت خانواده مرکز بهداشت داراب، آموزش های لازم در زمینه مزایای شیر مادر در رشد و بقای کودک، مزایای زایمان طبیعی نسبت به سزارین و موفقیت در شیردهی به مادران، ارایه شد.

این همایش، با حضور رییس شبکه بهداشت و درمان داراب، رییس مرکز بهداشت، متخصص اطفال و کارشناسان بهداشت خانواده مرکز بهداشت داراب، برگزار شد./102

 

در جشنواره ترویج زایمان طبیعی شهرستان آباده مطرح شد: راهکارهای ترویج و گرایش زنان به زایمان طبیعی

آیین آغازین سومین جشنواره ترویج زایمان طبیعی با هدف اشاعه و گرایش زنان به زایمان طبیعی، همراه با برپایی غرفه های سلامت و مشاوره با حضور مسوولان و تیم بهداشتی درمانی شهرستان آباده در مرکز جامع سلامت شماره دو سیدالشهداء این شهرستان، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده، دکتر «کامران مهدوی» رییس شبکه بهداشت و درمان آباده با مثبت خواندن بازخورد برگزاری این جشنواره و کلاس های آموزشی در تشویق بانوان به انجام زایمان به صورت طبیعی و مزایای این نوع زایمان، از تلاش مجموعه بهداشتی، مراقبان سلامت، ماماها و کارکنان بخش زایمان بیمارستان امام خمینی(ره) آباده، تقدیر کرد.

دبیر سومین جشنواره ترویج زایمان طبیعی در آباده گفت: این جشنواره در راستای طرح تحول سلامت و ترویج زایمان طبیعی، در مراکز بهداشتی درمانی شهرستان آباده در حال برگزاری است و همزمان با آیین آغازین این جشنواره، کلاس های آمادگی برای زایمان با امکانات کامل در مرکز جامع سلامت شماره دو سید الشهداء و برپایی غرفه های شیر مادر و زایمان طبیعی، برپا شد.

«هنگامه نجفی» اضافه کرد: شاخص انجام عمل سزارین در نخستین زایمان در سال 96، 52 درصد بوده است که با برگزاری جشنواره های زایمان طبیعی، کلاس های آموزشی و ارایه مطالب آموزشی به مراجعان درمانگاه های شهرستان آباده در سال 97، به 47 درصد رسیده است.

او افزود: مادران باردار، از هفته بیستم بارداری به این مراکز مراجعه می کنند و در هشت جلسه آموزشی با ورزش های مناسب، مزایای شیر مادر، مزایای زایمان طبیعی و دیگر موارد مرتبط با سلامت باوروری و فرزندآوری، آشنا می شوند.

نجفی با بیان اینکه بازدید از غرفه های مختلف آموزشی و بهداشتی و مشاوره های بارداری این نمایشگاه برای عموم مردم آزاد است، افزود: در حاشیه این جشنواره، غرفه صنایع دستی و محصولات خانگی زنان خانه دار شهرستان برپا شده است که بازدید از آن از بیست و دوم مرداد، برای عموم آزاد است.

«نسرین شهریاری» متخصص زنان و زایمان شهرستان آباده نیز با اشاره به مزایای بی شمار زایمان طبیعی گفت: تنها در موارد خطر برای مادر و کودک، نیاز به انجام عمل سزارین وجود دارد و فرهنگ سازی در این رابطه می تواند، آمار درخواست های مادران باردار برای انجام عمل سزارین را به شکل گسترده ای، کاهش دهد.

در این آیین، دکتر «کامران مهدوی» رییس شبکه بهداشت و درمان، دکتر «حمید کریمی» معاون بهداشتی، «مسعود صفری» مدیر داخلی بیمارستان امام خمینی(ره)، دکتر «مجید صدیق»، دکتر «فریده جهانگیری»، «محسن کرم نژاد» رییس ستاد شبکه بهداشت و درمان، پزشکان، کارشناسان مامایی و کارکنان بهداشتی درمانی آباده، حضور داشتند./102

 

اجرایی شدن یکی از اهداف راه اندازی مرکز بهارنکو در ارسنجان

یک زوج جوان، آیین آغاز زندگی مشترک خود را در مرکز بهارنکو ارسنجان، برگزار کردند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان ارسنجان، سرپرست این شبکه بهداشت و درمان گفت: یکی از اهداف شکل گیری مرکز بهار نکو، ترویج ازدواج سالم و آسان است که در مرکز بهار نکو در ارسنجان، زوج های جوان با سرفصل های اخلاق، احکام و حقوق، بهداشت و سلامت و روانشناسی خانواده آشنا می شوند.

دکتر «اسمعیل اسکندری» افزود: با هدف ترویج فرهنگ ازدواج سالم و آسان، یک زوج جوان در آستانه ازدواج، مراسم عقد خود را به صورت بسیار ساده و آسان در مرکز بهارنکو برگزار و خطبه عقد این زوج در مرکز سلامت خانواده شهری ارسنجان، خوانده شد.

او ضمن استقبال از برپایی این آیین در مرکز سلامت خانواده شهری ارسنجان، آمادگی شبکه بهداشت و درمان ارسنجان برای مشارکت در برپایی آیین عقد و ازدواج زوج های جوان را، اعلام کرد.

«فاضل جمالی» مسوول مرکز بهارنکو ارسنجان، در زمینه فعالیت های این مرکز گفت: این مرکز با هدف ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی، ازدواج و تقویت و تحکیم بنیان خانواده در ارسنجان فعالیت خود را آغاز کرده و کلاس ها و کارگاه های مختلف آموزشی، مشاوره های پیش، هنگام و پس از ازدواج را به تمام زوج ها، ارایه می شود./102

 

برگزاری جشنواره زایمان طبیعی و تغذیه با شیر مادر در استهبان

همزمان با هفته ترویج تغذیه با شیر مادر، جشنواره زایمان طبیعی و تغذیه با شیر مادر، با حضور فرماندار، رییس شبکه بهداشت و درمان، رییس بیمارستان امام خمینی(ره)، رییس شورای اسلامی و مسوولان ادارات شهرستان استهبان، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان استهبان، «کمالی سروستانی» فرماندار شهرستان استهبان با تقدیر از مادران باردار و شیرده که در این جشنواره حضور داشتند، نقش مادران را در رشد و تعالی جامعه اسلامی بسیار مهم برشمرد و تغذیه با شیر مادر را در سلامت جسمی و روحی روانی مادر و نوزاد مهم عنوان کرد.

دکتر «فدائی» رییس شبکه بهداشت و درمان استهبان، گزارشی از روند افزایشی تغذیه با شیر مادر و زایمان طبیعی در این شهرستان ارایه و بر حمایت از مادران شیرده در محیط کار، خانواده و جامعه، تاکید کرد.

در ادامه از سوی مسوول زایشگاه بیمارستان امام خمینی(ره) و واحد سلامت خانواده و جمعیت شبکه بهداشت و درمان استهبان، نکات بهداشتی درمانی لازم به مادران باردار و شیرده ارایه شد.

این آیین در سالن اجتماعات امام علی(ع) شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی استهبان برگزار و از مربیان واحد مشاوره ازدواج بهارنکو و جمعی از مادران موفق در زایمان فیزیولوژی و تغذیه با شیر مادر، تقدیر شد./102

 

افتتاح اتاق مشاوره شیردهی در مرکز خدمات جامع سلامت ضیغمی زرقان

با توجه به اهمیت و مزایای تغذیه با شیر مادر و به مناسبت هفته جهانی شیر مادر، اتاق مشاوره شیردهی در مرکز خدمات جامع سلامت ضیغمی زرقان افتتاح شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان زرقان، کارشناس بهداشت خانواده این شبکه بهداشت و درمان، با توجه به اینکه غربالگری نوزادان و واکسیناسیون نوزادان بدو تولد در مرکز خدمات جامع سلامت ضیغمی انجام می شود، گفت: برای رفاه حال مادران تازه زایمان کرده و مادرانی که در شیردهی به نوزاد خود، مشکل دارند، اتاق مشاوره شیردهی در این مرکز افتتاح شد.

«ویدا مصطفوی» با این توضیح که مادران باردار و مادران شیرده می توانند با مراجعه به مرکز مشاوره شیردهی، از خدمات این مرکز بهره مند شوند، افزود: این مرکز با هدف مشاوره و آموزش مادران باردار و شیرده، مجهز به تجهیزات مورد نیاز مانند شیردوش برقی، وزنه اطفال و وزنه بزگسال است.

افتتاح این مرکز مشاوره با حضور سرپرست شبکه بهداشت و درمان زرقان، مسوول واحد بهداشت خانواده و جمعی از کارشناسان ستادی و محیطی انجام شد./103

 

برگزاری کارگاه آموزشی روانشناختی در استهبان

کارگاه آموزشی روانشناختی با عنوان «نیمی آدم-نیمی حوا» در شبکه بهداشت و درمان شهرستان استهبان، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این کارگاه آموزشی یک روزه به مناسبت هفته ازدواج و با هدف شناخت زنان و مردان در رابطه با ویژگی های رفتاری خود برگزار شد.

رئیس شبکه بهداشت درمان استهبان گفت: آگاهی از اهمیت تامین نیازهای عاطفی زوجین از یکدیگر، رشد معنوی، پیشگیری از رفتارهای پرخطر و ایجاد آرامش در خانواده از دیگر اهداف برگزاری این برنامه آموزشی بود.

دکتر «محمدحسین فدائی» ضمن بررسی تفاوت های بنیانی روحی زنان و مردان، افزود: شناخت زوجین نسبت به این تفاوت ها و آشنایی آنها با راه های تطبیق تفاوت ها، می تواند سبب تحکیم بنیان خانواده و آرامش فضای این نهاد مهم اجتماعی شود.

او اظهار امیدواری کرد در ماه های آینده، کارگاه های بیشتری با موضوع خانواده و با هدف ایجاد آرامش در خانواده ها تشکیل شود.

این کارگاه با حضور بیش از هفتاد نفر از کارکنان شبکه بهداشت و درمان استهبان و «خراسانی» کارشناس ارشد روانشناسی و از مشاوران موسسه بهارنکو، برگزار شد./105

 

همایش همسر شناسی و بهبود روابط بین همسران در زرقان

به مناسبت هفته ازدواج، همایش همسر شناسی و بهبود روابط بین همسران در آموزش و پرورش زرقان با همکاری واحد جمعیت و سلامت خانواده، بهداشت مدارس و مرکز بهار نکو این شهر، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان زرقان، مدرس این کارگاه در خصوص موضوعاتی مانند عوامل مخرب رابطه همسران، راه های ایجاد صمیمیت و استحکام خانواده، نیازهای عاطفی و احساسی بانوان مانند توجه و پذیرش و نیازهای احساسی آقایان مانند تایید و تشویق، توضیحاتی ارایه داد.

دکتر«مریم چشمه اعلایی» با بیان اینکه حفظ اقتدار آقایان در روابط همسران، مهمترین رکن است که باید از سوی بانوان رعایت شود و استقلال برای آقایان اهمیت بسیاری دارد، افزود: بانوان عاطفی تر از آقایان هستند و در برخورد با مسایل به جزئیات توجه بیشتری داشته و احساسی تر عمل می کنند، اما آقایان در مقابله با مسایل، کلی نگر بوده و منطقی تر عمل می کنند.

این همایش با حضور کارکنان شبکه بهداشت و درمان زرقان، داوطلبان سلامت و عموم مردم برگزار شد./103

 

ارزیابی وضعیت پروژه های سلامت ارسنجان با حضور اعضای کمیته نظارت شورای فنی استان فارس

اعضای کمیته نظارت شورای فنی استان فارس، از پروژه های عمرانی حوزه سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان، بازدید کردند.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان ارسنجان، سرپرست این شبکه بهداشت و درمان گفت: وضعیت پروژه های عمرانی شبکه بهداشت و درمان ارسنجان از لحاظ کیفیت اجرا، با حضور اعضای کمیته نظارت شورای فنی استان فارس، ارزیابی شد.

دکتر «اسمعیل اسکندری» افزود: تیم کمیته نظارت شورای فنی استان فارس با بازدید از پروژه های مرکز سلامت شهری، بیمارستان جدید 64 تختخوابی و مرکز سلامت جمال آباد ارسنجان، چگونگی کیفیت رعایت ضوابط و مقررات فنی در اجرای این پروژه ها را بررسی کردند.

او با اشاره به ابراز رضایت اعضای این کمیته از کیفیت اجرای پروژه های عمرانی شبکه بهداشت و درمان ارسنجان، از برنامه ریزی برای سرعت بخشیدن در روند ساخت 10 پروژه عمرانی این شبکه، خبر داد.

کمیته نظارت شورای فنی استان، متشکل از کارشناسان منتخب استانداری، سازمان برنامه و بودجه، سازمان مسکن و شهر سازی، اداره کل نوسازی مدارس، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل راه و شهر سازی، امور آب، آزمایشگاه فنی، سازمان نظام مهندسی و دانشگاه علوم پزشکی است./103

 

برگزاری کمیته مدیریت دانش در شبکه بهداشت و درمان خرم بید

کمیته مدیریت دانش در راستای ارتباط مناسب بین کارکنان شبکه بهداشت و درمان خرم بید، با هدف به اشتراک گذاشتن تجارب کارمندان و بازنشستگان، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان خرم بید، دبیر کمیته پیشنهادات این شبکه بهداشت و درمان با معرفی مدیریت دانش به اعضای کمیته پیشنهادات گفت: به صورت کلی مدیریت دانش، مدیریت اطلاعات، فرآیندها و افراد است.

مهندس «عطرت دهقانی» با بیان اینکه به زبان ساده تر مدیریت دانش را به دو صورت می توان تعریف کرد، افزود: در تعریف نخست، مدیریت دانش در تلاش است دانش ضمنی را به دانش صریح تبدیل کند و آن را در سازمان به اشتراک بگذارد و تعریف دیگر آن، فرایندی است که سازمان ها به واسطه آن از دارایی های معنوی و علمی خود، ارزش تولید کند.

او تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم مدیریت دانش را به طور کامل اجرایی کنیم، باید درک درستی از ملزومات آن داشته باشیم.

مهندش دهقانی با اشاره به اجرایی شدن مدیریت دانش در سامانه «ایده»، عنوان کرد: اعضای کمیته پیشنهادات و کارکنان شبکه بهداشت و درمان، می توانند با مراجعه به سامانه «ایده» راهکارها و پیشنهادات خود را برای اجرایی شدن، ثبت کنند.

دبیر کمیته پیشنهادات شبکه بهداشت و درمان خرم بید ادامه داد: هدف از انجام ثبت پیشنهادات کارکنان در سامانه ایده، این است که بتوانیم با ثبت تجارب افراد بازنشسته با تجربه، در کمترین زمان، بیشترین استفاده را در انتقال تجارب به کار برده و همکاری کارکنان در ارتقای سازمان، قابل مشاهده باشد.

این نشست با حضور رییس شبکه بهداشت و درمان خرم بید، رییس بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) و اعضای کمیته پیشنهادات، برگزار شد./103

پایان خبر

نمایش فیلم
تاریخ:
1398/05/23
تعداد بازدید:
528
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal