سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ يکشنبه ۳۱ شهريور
چگونه تحمل و تاب آوری خود را افزایش دهیم؟
.

بسیاری از افراد در هنگام رویایی با بحران، تنش یا فاجعه، با کمک قابلیت های درونی شان به موفقیت می رسند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کارشناس سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، با اشاره به این که افراد تاب آور دارای مهارت هایی هستند که در شرایط بحرانی، آرامش خود را حفظ می کنند، گفت: این گونه افراد در برابر استرس مقاوم بوده و واکنش های مقابله ای در مواقع دشوار از خود نشان می دهند.

 

«ندا محمدی» افزود: این افراد به جای پنهان شدن پشت مشکلات، با آنها مواجه شده و به دنبال راه حل بوده و یا خود را برای پذیرش مشکل آماده می کنند.

او تاب آوری را مهارتی دانست که کمک می کند افراد بتوانند سریع تر، طولانی تر و با استرس کمتر در مقابل سختی ها بایستند و این مهارت را می توان مانند هر مهارت دیگری در هر سنی بدون توجه به تحصیلات یا پیشینه خانوادگی در خود افزایش داد.

محمدی مهمترین کاربرد افزایش تحمل و تاب آوری را ایجاد جامعه ای با مردمانی توانمند عنوان کرد، به گونه ای که آنها به احساس هویت، کارآمدی، توانایی تصمیم گیری، هدف گذاری و باور به آینده دست یابند و بتوانند نیازهای اولیه انسانی خود برای مهربانی، رابطه با دیگران، احترام و قدرت، به عنوان روش زندگی انتخاب کنند.

این کارشناس سلامت روان با بیان اینکه همه ما با تاب آوری ذاتی و با ظرفیت هایی برای بهبود ویژگی هایی که بیشتر در افراد تاب آور دیده می شود، متولد می شویم، اظهار کرد: بسیاری از افراد در هنگام رویایی با بحران، تنش یا فاجعه، با کمک قابلیت های درونی شان به موفقیت می رسند.

 

او راه های مختلف تقویت مهارت تاب آوری را برخورداری از یک رابطه محکم با خانواده و دوستان، توانایی اجتماعی شدن، دوست داشتن و توانایی شکل دهی یک رابطه مثبت، شوخ طبعی، درک و شناخت فرد از دیگران به دور از بدبینی، فاصله گیری سازکارانه از افراد مشکل ساز و موقعیت های ناسالم، خودگردانی یا توانایی رسیدگی به امور روزمره بدون کمک دیگران نام برد.

محمدی یادآور شد: نگرش مثبت نسبت به آینده و جنبه های مثبت رویدادها، دل بستگی های مثبت مثل مشارکت در فعالیت ها و سرگرمی ها، یادگیری مهارت های زندگی شامل، مهارت ارتباطی و مهارت حل تعارض و در نهایت تعیین هدف در زندگی، از اساسی ترین مولفه های موثر در تاب آوری محسوب می شود.

این آموزش ها به همت واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، به 30 بسیجی این مرکز و به مناسبت دهه پر فروغ فجر ارایه شد./105

پایان خبر

نمایش فیلم
تاریخ:
1397/11/21
تعداد بازدید:
617
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:8
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal