سال 99، جَهشِ تولید
A+
A-
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
5 دلیل مرتبط با خستگی و راهکارهای رفع آنها
.

خستگی یکی از رایج ترین شکایت مراجعان است که پزشکان با آن روبرو هستند. خستگی در واقع حالتی است که در آن فرد دچار مشکل و یا نبود توانایی شروع فعالیت (ادراک از ضعف عمومی)، کاهش ظرفیت ادامه فعالیت، مشکل در تمرکز، حافظه و ثبات عاطفی (خستگی روانی) می ‌شود. خستگی تنها ناشی از پرکاری، نداشتن خواب کافی، ورزش یا تغذیه نامناسب نیست.

 

در اینجا پنج مشکل سلامتی که بیشتر با خستگی مرتبط هستند و نیاز به مراجعه به پزشک را دارند، بررسی می کنیم.

کم خونی: کم خونی به معنی کاهش تعداد گبول‌ های قرمز خون یا میزان همگلوبین است. کار گلبول ‌های قرمز رساندن اکسیژن از ریه به بافت‌ ها و بازگرداندن دی ‌اکسیدکربن از بافت ‌ها به ریه است. در کم ‌خونی تبادل گاز به خوبی صورت نمی‌ گیرد. کم ‌خونی می ‌تواند به دلیل کمبود آهن، فولیک اسید یا ویتامین B12 باشد که با رژیم غذایی مناسب، مصرف مولتی ویتامین ‌های حاوی آهن یا مکمل ‌های آهن و فولیک اسید می ‌توان آن را برطرف کرد. کم ‌خونی ممکن است ناشی از خونریزی داخلی، سوختگی و خونریزی شدید دوران قاعدگی در زنان نیز باشد.

دیابت: دیابت متابولیسم غیرطبیعی کربوهیدرات است که ویژگی‌ آن افزایش قند خون است. دیابت می ‌تواند به دلیل اختلال نسبی یا مطلق در ترشح انسولین یا مقاومت سلول ها در برابر عملکرد انسولین بروز کند. نشانه های معمول افزایش قند خون عبارتند از پرادراری، پرنوشی، شب ادراری، تاری دید و به ندرت کاهش وزن در بیماران مبتلا به دیابت، خستگی یکی از شکایات رایج است. سطح بالای میزان قند خون مانع از دریافت مواد مغذی در سلول ‌های بدن می ‌شود و زمانی که میزان قند خون پایین باشد سلول‌ ها سوخت کافی را برای تولید انرژی نمی ‌گیرند. داروهای کنترل ‌کننده‌ قند خون مانند انسولین و متفورمین در دوزهای تنظیم شده و متناسب با فرد، در کنار رژیم غذایی مناسب میزان قند خون را در حد متعادل و طبیعی نگه می ‌دارد.

بیماری قلبی: حمله قلبی به عنوان تخریب عضلات قلب در نتیجه ایسکمی شناخته می ‌شود. ایسکمی طبق معمول در نتیجه‌ تامین نشدن اکسیژن موردنیاز قلب به دلیل تشکیل لخته خون در رگ ‌های کرونری و نرسیدن خون کافی به بخشی از میوکارد قلب رخ می‌ دهد. درد قفسه سینه که به سمت گردن، شانه، فک و بازوی دست چپ کشیده می ‌شود از نشانه های معمول حمله‌ قلبی است. خستگی غیرعادی یکی از نشانه‌ های حمله قلبی در نیمی از زنان است. بنابراین در صورتی که دچار یک خستگی غیرقابل توضیح هستید، به ویژه اگر سابقه خانوادگی در بیماری ‌های قلبی، فشارخون بالا یا اضافه وزن دارید یا سیگار می ‌کشید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

افسردگی: افسردگی رایج ‌ترین اختلال روانی در عموم مردم است که یکی از نشانه ‌های آن می ‌تواند خستگی باشد. از دست دادن انرژی، مشکل در به خواب رفتن، پرخوابی یا تغییر در روحیه دیگر نشانه ‌های محتمل در افسردگی است. درمان افسردگی با استفاده از داروهای ضد افسردگی مانند مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین، یا داروهای ضد افسردگی سه حلقه ‌ای صورت می ‌گیرد.

عفونت: عفونت در واقع حمله عوامل بیماری زا مانند باکتری و ویروس به بدن، رشد، تکثیر و در نهایت آسیب رساندن به بدن میزبان و نشانه های کلی آن شامل تب، افزایش تعداد گلبول های سفید خون است. خستگی از دیگر نشانه های عفونت است که می تواند قبل، بعد و یا در طول عفونت بروز کند. درمان عفونت با داروهای آنتی بیوتیک یا ضد ویروس می تواند عفونت را برطرف و نشانه ها را کاهش دهد.

در اینجا تنها تعدادی از حالت‌ هایی را که ممکن است باعث خستگی شما شوند، بررسی شد. در شرایط مختلف می ‌توانیم با پزشک خود صحبت کنیم تا راه حل مناسبی را ارایه دهد./105

دکتر «مصطفی قائمی نیا»؛ پزشک عمومی و مدیر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شیراز

پایان خبر

تاریخ:
1398/10/29
تعداد بازدید:
693
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal