سال 99، جَهشِ تولید
A+
A-
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
خبر امروز/ 12 آذر
.

 در نشست کمیته سلامت جوانان کازرون تاکید شد: سوانح و حوادث ترافیکی نخستین علت مرگ جوانان در شهرستان کازرون

نشست کمیته سلامت جوانان در شهرستان کازرون با محوریت پیشگیری از بروز مرگ ناشی از سوانح و حوادث ترافیکی در این گروه سنی، در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کازرون، در این نشست که با حضور «یوسف فروتن» معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری کازرون برگزار شد، دکتر «بندر برامکی» رییس شبکه بهداشت و درمان کازرون با بیان اینکه نخستین علت مرگ و میر گروه سنی 18 تا 29 سال، سوانح و حوادث ترافیکی است، بر مشارکت تمامی ادارات مرتبط و تعامل با شبکه بهداشت و درمان در راستای پیشگیری از تصادفات رانندگی در این گروه سنی، تاکید کرد.

کارشناس مسوول واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس مرکز بهداشت شهید پیرویان کازرون نیز گفت: از جمله چالش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباط با سلامت گروه سنی جوانان می توان به بروز رفتارهای پرخطر، تغییر سبک و شیوه زندگی، پایین بودن آمار ازدواج سالم در جوانان و افزایش مرگ آنها به دلیل سوانح و حوادث ترافیکی اشاره کرد.

«زهرا داودی» با اشاره به آمار مرگ جوانان ناشی از تصادفات رانندگی در شهرستان کازرون در سال های گذشته تاکنون که سیر صعودی داشته است، بر همکاری و مشارکت تمامی ادارات با شبکه بهداشت و درمان در راستای فرهنگ سازی و انسجام آموزش های لازم در زمینه رعایت نکات ایمنی و قوانین راهنمایی و رانندگی به جوانان و پیشگیری از بروز سوانح و حوادث ترافیکی، تاکید کرد.

او از جمله راهکارهای موثر در پیشگیری از بروز حوادث ترافیکی، به نصب تابلوهای هشدار دهنده و بنرهای آموزشی در جاده ها و چهارراه های سطح شهر اشاره کرد و از ادارات مرتبط اقدام در این زمینه را خواستار شد.

این کارشناس سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس افزود: فراهم شدن بستری مناسب برای آموزش شیوه رانندگی ایمن به جوانان در دانشگاه ها، پادگان ها، حوزه علمیه، زندان ها، اتاق اصناف، باشگاه های ورزشی و مدارس متوسطه دوم می تواند در پیشگیری از بروز سوانح و حوادث ترافیکی در این رده سنی، موثر باشد.

در پایان این نشست مقرر شد از هر اداره نماینده ای به عنوان مربی به شبکه بهداشت و درمان معرفی شود و پس از فراگیری نکات آموزشی در زمینه شیوه های پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی از سوی کارشناسان سازمان هلال احمر، اورژانس 115، پلیس راهور و نیروی انتظامی، نسبت به آموزش جوانان شهرستان اقدام کنند و گزارش فعالیت های انجام شده در پایان هر ماه به شبکه بهداشت و درمان ارایه شود./102

 
 
تاکید بر نقش مهم آموزش و آگاهی در پیشگیری از ابتلا به ایدز در کوار

همزمان با هفته اطلاع رسانی ایدز، نشست آموزشی با حضور داوطلبان متخصص ادارات و نهادهای شهرستان کوار با موضوع پیشگیری از ابتلا به ایدز برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان کوار، مسوول واحد غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان با بیان شعار هفته اطلاع رسانی ایدز با عنوان «همگی ما در کنترل  HIV سهیم هستیم» بر اطلاع رسانی گسترده در این زمینه، آموزش های موردنیاز به افراد جامعه، مشارکت ادارات و همکاری بین بخشی شهرستان تاکید کرد.

دکتر «محمودرضا اسدی» مسوول واحد غیرواگیر در شبکه بهداشت و درمان عنوان کرد: امروز بیماری ایدز در همه جای جهان شناخته شده است و تا به امروز، درمان قطعی برای آن اعلام نشده که البته پیشرفت‌ هایی در راستای کنترل بیماری و کاهش تاثیرهای سوء آن در فرد مبتلا انجام شده، اما هنوز این بیماری درمان قطعی ندارد.

او اضافه کرد: با توجه به سرعت شیوع این بیماری، باید جامعه را برای مقابله و پیشگیری از ابتلا به آن آماده کرد که مهمترین مساله در این مسیر، موضوع «آموزش و آگاهی» است و اگر این بیماری به موقع تشخیص داده و درمان شود، شاهد کاهش چشمگیر روند پیشرفت ایدز در کشور هستیم.

دکتر اسدی ادامه داد: کم توجهی به مساله گسترش بیماری ایدز، آسیب های فراوانی به جامعه وارد می‌ کند و همه باید در این زمینه آگاه باشیم، زیرا این بیماری سن، جنس، نژاد و طبقه نمی شناسد و همه افراد جامعه به ویژه افرادی که دارای رفتارهای پُرخطر هستند، در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

او تاکید کرد: با آموزش و اطلاع رسانی و شناسایی دقیق و درمان به موقع، می توان گامی اساسی در راستای پیشگیری و کنترل این بیماری برداشت و یک زندگی با کیفیت را برای این بیماران رقم زد.

مسوول واحد غیرواگیر در شبکه بهداشت و درمان کوار یادآور شد: انتظار می رود رابطان آموزشی در ادارات در امر اطلاع رسانی که نقش مهمی را در جامعه تحت پوشش ایفا می کند، با اجرای برنامه‌ های کاربردی و عملی برای آگاه سازی جامعه و خانواده‌ها به ویژه جوانان گام بردارند. 

در این کارگاه که به همت واحد غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان برگزار شد، شرکت کنندگان با موضوعات آموزشی شامل تعریف ایدز، تاریخچه پیدایش بیماری ایدز، راه های انتقال بیماری، راه های کنترل، درمان و پیشگیری ایدز، معرفی خدمات مراکز بیماری های رفتاری و ماهیت بیماری ایدز آشنا شدند./103 

 
برگزاری کارگاه آموزشی HIV و آنفولانزا در بیمارستان مادر و کودک شوشتری

به مناسبت هفته HIV و با توجه به شیوع آنفولانزا، کارگاه آموزشی HIV و آنفولانزا برای کارکنان بیمارستان مادر و کودک شوشتری در دو نوبت صبح و ظهر برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان مادر و کودک شوشتری، رییس بیمارستان هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی را ارتقای سطح آگاهی کارکنان عنوان کرد و افزود: در این کارگاه آموزشی کارکنان از دستورالعمل پیشگیری از انتقال HIV از مادر به نوزاد و مدیریت مواجهه شغلی و غیرشغلی با HIV و راهکارهای پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا آشنا شدند.

دکتر «محمد آفرید» با اشاره به موارد آموزشی بیماری HIV گفت: در این کارگاه آموزشی، سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان به عنوان مدرس، اقدامات زمان مواجهه با HIV، مشاوره قبل از بارداری در بیمارانHIV ، مشاوره زایمان با تاکید بر سزارین «الکتیو» این بیماران در هفته 38 حاملگی، مشاوره شیردهی با تاکید بر مصرف شیر خشک در نوزادان متولد شده از مادر HIV از زمان تولد تا 24 ماهگی و درمان پیشگیرانه ضد ویروسی برای این نوزادان را توضیح داد.

«هاجر دهقان» در راستای راهکارهای پیشگیرانه از ابتلا به بیماری آنفولانزا، رعایت بهداشت دست، رعایت آداب سرفه و عطسه، خودداری از دست دادن، روبوسی و در آغوش گرفتن، فاصله گرفتن از بیماران مبتلا به آنفولانزا و تزریق واکسن آنفولانزا را به کارکنان توصیه کرد.

او در خصوص راهکارهای درمانی بیماری آنفولانزا هشدار داد: از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها خودداری کنیم و به محض دیدن نشانه های این بیماری، به پزشک مراجعه شود.

دهقان به مصرف مایعات فراوان، استراحت کافی، استفاده از تَب بُرها و مصرف میوه های حاوی ویتامین C به عنوان راهکارهای پیشگیرانه از ابتلا به بیماری آنفولانزا نیز اشاره کرد./103

 

 آشنایی روانشناسان کازرون با روش های صحیح مداخله روانی اجتماعی در بلایا

با تلاش واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهید پیرویان کازرون و همکاری اداره آموزش و پرورش شهرستان، همایش مداخله های روانی اجتماعی در بلایا، ویژه روانشناسان شاغل در بخش خصوصی و دولتی تمامی ادارات کازرون برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کازرون، «فریبا رضایی» کارشناس مسوول گروه سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، روانشناسان قطب کازرون را با اصول صحیح مداخلات روانی اجتماعی در بلایا آشنا کرد.

«زهرا طهماسبی» معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کازرون نیز در این نشست آموزشی ابراز امیدواری کرد تا با تعامل و همکاری بین روانشناسان شهرستان، در راستای ارتقای شاخص های سلامت روان و کاهش آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد و خودکشی، گام موثری برداشته شود.

«طاهره قنبریان» کارشناس مسوول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهید پیرویان نیز هدف از برگزاری همایش مداخلات روانی اجتماعی در بلایا را آمادگی تیم بحران شهرستان برای مداخله روانی اجتماعی در هنگام وقوع بلایای طبیعی برشمرد و تاکید کرد: روانشناسان باید در راستای ارتقای سلامت روان، کاهش آسیب های اجتماعی و مداخله در بحران های احتمالی در سطح شهرستان، هماهنگی و انسجام موردنیاز را داشته باشند.

در این همایش یک روزه، جمعی از روانشناسان شبکه های بهداشت و درمان نورآباد، رستم و قائمیه نیز حضور داشتند./103

 
اعزام تیم سلامت مرکز خدمات جامع سلامت فراشبند به مناطق عشایری «آبگرم» و «بند ریگ»

همزمان با کوچ عشایر به مناطق مختلف شهرستان فراشبند، انجام مراقبت های عشایری نیز از سوی تیم سلامت مراکز خدمات جامع سلامت شهرستان آغاز می شود.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، رئیس شبکه بهداشت و درمان این شهرستان، گفت: این برنامه که با هدف خدمات رسانی به مناطق کمتر برخوردار و عشایری اجرا می شود، با مشارکت تیم سلامت عشایری از مرکز خدمات جامع سلامت شهدای فراشبند، متشکل از پزشک، ماما، بهورز و دارویار انجام شد.

دکتر «حسن کرمی» افزود: اعضای تیم سلامت با هدف ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و خدمات رسانی بهتر به جمعیت عشایری شهرستان، به مناطق عشایری «آبگرم» و «بند ریگ» اعزام شدند و علاوه بر ارایه خدمات بهداشتی، بیماران این مناطق نیز به صورت رایگان معاینه شدند.

او با اشاره به شناسایی و درمان بیماران مبتلا به فشارخون بالا، دیابت و بانوان باردار در این برنامه، ادامه داد: آموزش های موردنیاز نیز در زمینه های مختلف بهداشتی به عشایر ارائه شد.

دکتر کرمی انجام مراقبت پیش از بارداری در مناطق عشایری، مراقبت سالمندان، میانسالان و جوانان، مراقبت های ادغام یافته دانش آموزان مدارس عشایری و همچنین آموزش در زمینه سلامت مادران را از جمله خدمات ارایه شده از سوی تیم سلامت مرکز خدمات جامع سلامت فراشبند برای مناطق عشایر نشین برشمرد./103

 

برگزاری کارگاه اخلاق حرفه ‌ای در دانشکده پیراپزشکی؛ قانون و اخلاق 2 ساز و کار سالم‌ سازی محیط سازمانی هستند

با حضور اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشکده پیراپزشکی، کارگاه آموزشی اخلاق ‌حرفه ای در آموزش عالی و تدریس برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده پیراپزشکی، مسوول بسته طرح تحول و اعتلای اخلاق حرفه ‌ای در دانشکده پیراپزشکی وجود اخلاق حرفه‌ ای در مراکز آموزشی و آموزش عالی را سرمایه ‌گذاری برای آموزش و پرورش اخلاق، ممیزی اخلاقی در فرآیند تصمیم‌ سازی و حسابرسی اخلاقی سالانه اعلام کرد و گفت: اصول احترام به شأن و آزادی انسان‌ ها، وظیفه ‌شناسی و مسوولیت ‌پذیری، سودمندی و عدم آسیب ‌رسانی، نبود تبعیض و توجه به نظام ارزش ‌های جامعه، پنج اصل عمده اخلاق حرفه ‌ای در آموزش عالی هستند.

دکتر «فاطمه مرادی» با اشاره به اینکه قانون و اخلاق دو ساز و کار سالم ‌سازی محیط سازمانی هستند افزود: به کارگیری اخلاق حرفه ای در آموزش عالی باعث مدیریت رفتار و استقلال فکری می شود و نبود آن، ترجیح منافع فردی بر منافع اجتماعی را به همراه دارد.

او با اشاره به اینکه مدیران و سیاستگذاران، اعضای هیات علمی و دانشجویان سه گروه تأثیرگذار و تأثیرپذیر در کارکرد آموزشی دانشگاه هستند، ادامه داد: زیست سالم و متعالی در مرکز آموزشی، نیاز همه‌ ماست و دستیابی به آن نیز وظیفه همه‌ ماست.

برگزاری کارگاه آموزشی و معرفی منابع چاپی و الکترونیکی لاتین و فارسی به شرکت ‌کنندگان، معرفی وبلاگ اخلاق حرفه‌ای دانشکده و راه‌ اندازی صندوق انتقادات و پیشنهادات، از دیگر برنامه های این کارگاه بود./101

 
ارائه بیش از 5 هزار خدمت دندانپزشکی در 6 ماهه نخست سال جاری در سپیدان

مسوول واحد بهداشت دهان و دندان سپیدان از ارائه پنج هزار و 270 خدمت دندانپزشکی در 9 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان سپیدان، دکتر «مریم صالحی» با اشاره به ارایه خدمات دندانپزشکی در طرح تحول سلامت از پایان اسفند سال 1393 در سطح کشور گفت: خدمات ارایه شده در واحد دندانپزشکی شامل معاینه، آموزش، فیشورسیلانت، کشیدن دندان، جرم گیری، ترمیم‌، پالپوتومی یا عصب کشی کودکان است.

او با اشاره به مراجعه حدود سه هزار و 700 نفر به واحد‌های دندانپزشکی مراکز خدمات جامع سلامت در شش ماهه ابتدای سال جاری، اضافه کرد: این خدمات شامل یک هزار و 426 خدمت ترمیمی، دو هزار و 928 مورد کشیدن دندان، 435 مورد عصب کشی کودکان، 405 مورد فیشورسیلانت و 76 مورد جرم گیری است.

دکتر صالحی ادامه داد: ارایه خدمات در این مراکز، برای گروه سنی زیر 14 سال، زنان باردار و مادران در دوران شیردهی، به شکل رایگان ارایه و برای دیگر افراد با تعرفه بر اساس مصوبه های دولتی است.

او درباره مراکز ارایه دهنده خدمات دندانپزشکی اعلام کرد: خدمات دهان و دندان در مراکز خدمات جامع سلامت رئیسی، هماشهر، دالین، راشک، خلیلی، هرایجان، کمهر، جوزکنگری و دلخان انجام می ‌شود./103

 

 برگزاری برنامه « تنها نیستی» با مشارکت دانشجویان دانشکده پیراپزشکی

به همت جمعی از دانشجویان دانشکده پیراپزشکی برنامه «تنها نیستی» با هدف ترویج فرهنگ مهدویت برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده پیراپزشکی، رئیس دانشکده ضمن ابراز خرسندی از دست اندرکاران برگزار کننده گفت: برنامه «تنها نیستی» با محوریت فرهنگ مهدویت در ابتدای هر ماه قمری و با مشارکت منتظران حضرت مهدی(ع) می شود.

دکتر «صدیقه شریف ‌زاده» افزود: آثار سازنده انتظار حکومت حق و عدالت حضرت ولی عصر(ع) در روایات زیادی با تعبیرات مختلفی نقل شده است، همانگونه که پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: "افضل العباده انتظار الفرج".

رئیس دانشکده پیراپزشکی ابراز امیدواری کرد اجرای این برنامه بتواند آمادگی‌ های فکری، فرهنگی و اجتماعی را در میان قشر جوان و تحصیلکرده که آینده ‌سازان جامعه اسلامی هستند گسترش دهد.

در برنامه «تنها نیستی» دانشجویان هر ماه دور هم جمع شده و همراهی خود را با امام عصر(ع) اعلام داشته و با پخش تراکت و ارائه محتوا، شور و شعور مهدوی را در سطح دانشکده ایجاد می‌ کنند.

این برنامه با همکاری معاونت فرهنگی دانشکده برگزار شد./101

 
 
آموزش و اطلاع رسانی راه های پیشگیری و کنترل بیماری دیابت در کوار

داوطلبان متخصص اداره ها و نهادهای شهرستان کوار در راستای آگاه سازی و اطلاع رسانی به ویژه در مقوله سلامتی، با راه ‌های پیشگیری و کنترل بیماری دیابت و عوامل خطر و درمان آن آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان کوار، مسوول واحد غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان با اشاره به تاریخچه بیماری دیابت، بر ضرورت آموزش و اطلاع رسانی همه جانبه در راستای افزایش آگاهی شهروندان تاکید کرد.

 

دکتر «محمودرضا اسدی» افزود: این بیماری یکی از شایع ترین بیماری ها محسوب می شود که سالانه در جهان، جان میلیون ها نفر را می گیرد، اما ارتقای اطلاع ‌رسانی به مردم می ‌تواند در پیشگیری از این بیماری بسیار موثر واقع شود.

او با بیان اینکه آگاهی درباره بیماری دیابت، تنها منحصر به افراد مبتلا به دیابت نیست، بلکه باید تمامی مردم از این آموزش ها بهره گیرند، ادامه داد: گرچه نمی توان برای این بیماری درمان قطعی ارایه کرد، اما با روش هایی می توان عوارض آن را کاهش داد یا به تاخیر انداخت.

دکتر اسدی، مهم ترین راهکارهای پیشگیری از بیماری دیابت را کاهش وزن و تحرک، تعادل در خوردن، کاهش مصرف مواد قندی، افزایش مصرف سبزی و میوه، پرهیز از مصرف دخانیات، کنترل استرس و چک کردن قند خون عنوان کرد و با بیان اینکه انجام آزمایش خون مهمترین راه تشخیص این بیماری است، گفت: در صورتی که قند خون ناشتای فرد در دو آزمایش متوالی، بیشتر از 126 باشد، فرد مورد نظر، بیمار مبتلا به دیابت محسوب می‌ شود.

مسوول واحد غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان کوار به آسیب های اجتماعی، اقتصادی، روانی و خانوادگی این بیماری اشاره کرد و افزود: کنترل نکردن دیابت، علت اصلی حمله قلبی، سکته مغزی، کوری و نارسایی کلیه است و با کنترل به موقع قندخون و تشخیص اولیه و زودرس دیابت، می توان از عوارض آن جلوگیری کرد.

دکتر اسدی با بیان اینکه آمار مبتلایان به دیابت به صورت مداوم در حال افزایش است، تاکید کرد: باید راه های پیشگیری از دیابت و رهایی از این بیماری پُرخطر را آموزش دهیم، زیرا بسیاری از مبتلایان به دیابت، از بیماری خود اطلاع ندارند و با شناسایی بیماری و کنترل آن، می توان از عوارض ثانویه مانند قطع پا، مشکلات چشمی، کلیوی و قلبی و عروقی پیشگیری کرد.

شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی، با کسب آگاهی درباره بیماری دیابت، مورد غربالگری نیز قرار گرفتند./103


 
بازدید سَرزده سرپرست شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی مرودشت از درمانگاه های خصوصی شهرستان

سرپرست شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی شهرستان مرودشت، با هدف بررسی روند ارایه خدمات، به صورت سَرزده از درمانگاه های خصوصی سطح شهر بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی مرودشت، سرپرست این شبکه در ادامه بازدیدهای نظارتی از مجموعه خدمات سلامت در شهرستان، از درمانگاه های خصوصی سطح شهر بازدید و ضمن بررسی راهکارهای توسعه خدمات در این درمانگاه ها، از نزدیک بر نحوه فعالیت ها و ارائه خدمات به مراجعان این مراکز، نظارت کرد.

دکتر «مجید اکبرزاده» هدف از این بازدید را ارزیابی خدمات و نظارت بر مراکز درمانی اعلام کرد و گفت: طبق آیین نامه این درمانگاه‌ ها باید در طول شبانه‌ روز، فعالیت ها با مطلوب ترین حالت ارائه شود.

او در این بازدید از واحدهای تزریقات و پانسمان، اتاق های احیای قلبی و ریوی، معاینه پزشک و دندانپزشکی بازدید کرد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان مرودشت با بررسی مسایل موجود در ارایه بهینه خدمات به بیماران در این مراکز درمانی، برای همکاری پیرامون بَرطرف کردن مسایل و مشکلات موجود به ویژه در حیطه خدمات رسانی به بیماران طرح پزشک خانواده شهری، قول همکاری داد.

در این بازدید، کارشناسان نظارت بر درمان شبکه بهداشت و درمان مرودشت، دکتر اکبرزاده را همراهی کردند./103

 

غبارروبی گلزار شهدای گمنام با حضور بسیجیان بیمارستان شهید دکتر فقیهی

مسوولان و بسیجیان مرکز آموزشی درمانی شهید فقیهی، گلزار شهدای گمنام را غبارروبی کردند.

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهید دکتر فقیهی، دکتر «سید محمدکاظم تدین» سرپرست این مرکز درمانی گفت: در آستانه‌ فرا رسیدن هفته بسیج، به پاس جانفشانی ‌های شهدا، مسوولان و بسیجیان بیمارستان شهید دکتر فقیهی، گلزار شهدای گمنام را عطرافشانی و بار دیگر با آرمان های والای امام خمینی(ره) و شهدای اسلام تجدید پیمان کردند./103

 

اهمیت توانمندسازی بانوان در حوزه های اجتماعی/ آگاهی بخشی عمومی برای کاهش آسیب

داشتن اطلاعات از منابع حمایتی در سطح جامعه مانند اورژانس اجتماعی، به افراد آسیب دیده کمک می کند برای بهبود شرایط زندگی، حمایت های لازم را دریافت کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهدای انقلاب، مسوول واحد سلامت روان این مرکز گفت: زنان و دختران در مقابل خشونت، آسیب پذیری بیشتری دارند، از این رو اثرات مخرب این خشونت ها بر زنان در خانواده و جامعه محسوس است، بنابراین توانمندسازی زنان خشونت دیده بسیار حایز اهمیت است، چرا که در موارد زیادی خشونت های کشف نشده و درمان نکردن، به مرگ فرد قربانی منجر شده است.

 

«ندا خورشیدیان» افزود: خشونت خانگی، یک آسیب اجتماعی است که به سلامت جسمی و روانی قربانی و کل خانواده صدمه می زند و اثرات آن می تواند تا سال ها حتی پس از توقف خشونت ادامه داشته باشد.

او ادامه داد: خشونت علیه زنان، شایع ترین شکل خشونت خانگی است که در سراسر دنیا وجود دارد و در تمام طبقات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دیده می شود، چون خشونت در خلوت خانه اتفاق می افتد و بسیاری از زنان ممکن است آن را به عنوان یک امر طبیعی در زندگی زناشویی بپذیرند و در مورد آن صحبتی نکنند و این مشکل ممکن است مخفی بماند، بنابراین فرد قربانی نمی تواند کمک و حمایت لازم را دریافت کند.

خورشیدیان توانمندسازی را یکی از مهمترین اقداماتی دانست که برای خانواده های آسیب پذیر باید انجام شود تا سلامت و کیفیت زندگی آنها بهبود یافته و توانایی بیشتری برای مقابله با مشکلات زندگی و پیشگیری از بروز آسیب های روانی اجتماعی پیدا کنند.

او مهمترین فرایند توانمندسازی را آماده کردن افراد برای ایجاد تغییرات مثبت دانست و گفت: برای بیشتر خانواده های آسیب پذیر و آسیب دیده، انجام اقداماتی در مسیر تغییر بسیار دشوار است؛ آنها ممکن است به دلایل شرایط زندگی، خود به این نتیجه رسیده باشند که کاری برای بهبود شرایط خود نمی توانند انجام دهند، بنابراین اغلب احساس ناامیدی و درماندگی می کنند.

مسوول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب اضافه کرد: هرچه قدر شرایط زندگی غیرقابل تغییر باشد، باز می توان اقداماتی برای بهبود آن انجام داد؛ بنابراین فرد آسیب دیده باید بداند چه تغییری برای موقعیت فعلی اش باید انجام دهد.

خورشیدیان ادامه داد: افراد آسیب دیده باید مهارت تصمیم گیری و حل مساله را بدانند؛ تصمیم گیری احساسی و عجولانه مربوط به مسایل مهم زندگی می تواند پیامدهای ناخوشایندی به بار آورد و مهارت حل مساله کمک می کند که روش موثر و مناسبی برای مشکل پیدا کند که کمترین آسیب به خود و فرزندان وارد شود.

او افزود: افراد آسیب پذیر به دلایل شرایط خاص زندگی خود استرس های زیادی را در زندگی خود تجربه می کنند؛ استرس موجب ایجاد هیجان های منفی مثل اضطراب، خشم و غمگینی می شود و تشخیص بین مقابله سالم و ناسالم با استرس در افراد آسیب دیده بسیار مهم است، زیرا ممکن است روش هایی را به کار برند که ممکن است در کوتاه مدت تنش آنها را کم کند، اما در دراز مدت ممکن است تبدیل به مشکل اساسی برای فرد شود.

نشست آموزشی اهمیت توانمندسازی در زنان به مناسبت روز جهانی خشونت علیه زنان، به همت واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، برای بیش از شصت نفر از مربیان و مشاوران آموزش و پرورش استان فارس برگزار شد./105

 

اجرای مانور بزرگ ایمنی و زلزله در مرودشت

مانور بزرگ ایمنی و زلزله با همکاری سازمان های هلال احمر، آتش نشانی، اورژانس، شبکه بهداشت و درمان و دیگر ادارات مرودشت در مدارس این شهرستان اجرا شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی مرودشت، سرپرست این شبکه گفت: این مانور با هدف آمادگی دانش آموزان در برابر زلزله، در 10 مدرسه شهرستان و با حضور «شجاع الدین خداپرست» معاون فرماندار، مسوولان ادارات، نیروهای نظامی و انتظامی و حضور تیم شبکه بهداشت و درمان متشکل از کارشناسان واحد بهداشت محیط، بهداشت سلامت روان، تغذیه، مبارزه با بیماری ها، بهداشت مدارس و فوریت های پزشکی برگزار شد.

دکتر «مجید اکبرزاده» اضافه کرد: دانش آموزان و شرکت کنندگان در این مانور با اجرای عملیات امداد و نجات و نمایش، همچنین انجام فعالیت های موردنیاز در حین و پس از وقوع زلزله فرضی، آموزش ها و توصیه های موردنیاز را فرا گرفتند.

او هدف از برگزاری مانور زلزله را آموزش صحیح دانش آموزان با این پدیده و اقدام ‌های موردنیاز برای مقابله با آن دانست و افزود: پناهگیری صحیح و تخلیه اضطراری مدرسه، دو موضوع مهمی است که در این مانور مورد تاکید قرار گرفت.

دکتر اکبرزاده آموزش دوره‌ های امداد و نجات را از راه های اصلی برای مقابله با آسیب‌ های زلزله عنوان کرد و ادامه داد: دانش آموزان در طول سال، آموزش ‌های مختلف از جمله خروج اضطراری و پناهگیری را فرا می ‌گیرند و طبق توصیه مسوولان مدارس به اعضای خانواده نیز، آموزش می‌ دهند.

سرپرست شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی مرودشت اضافه کرد: مانورهای آموزشی در مدارس سبب آمادگی و انسجام بیشتر دستگاه ‌های امدادرسان در مقابل حوادث احتمالی می‌ شود و دانش ‌آموزان نکات ایمنی موردنیاز را برای نجات جان خود فرا می‌ گیرند./103

 

اهدای 2500 سی سی خون؛ حاصل مشارکت کارکنان شبکه بهداشتی درمانی و آموزشی مرودشت در نجات بیماران به مناسبت هفته بسیج

به مناسبت هفته بسیج، کارکنان شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی مرودشت، دو هزار و 500 سی سی خون اهدا کردند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی شهرستان مرودشت، سرپرست این شبکه گفت: اهدای خون، یکی از اخلاق پسندیده مردم ایران است و همواره این امر نیکو به عنوان یک کار خداپسندانه در برنامه ما ایرانیان بوده است.

دکتر «مجید اکبرزاده» با بیان اینکه اهدای خون علاوه بر اینکه یک عمل پسندیده است، موجب اجر دنیوی و اخروی نیز می ‌شود، افزود: این اقدام برای سلامتی فرد اهدا‌کننده خون نیز مفید است و با استمرار اهدای خون در بازه ‌های زمانی استاندارد، می ‌توان علاوه بر به دست آوردن سلامتی، از ابتلا به بسیاری از بیماری ‌ها پیشگیری کرد.

او ضمن ترغیب افراد دارای توانایی اهدای خون به انجام این عمل خداپسندانه، یادآور شد: اهدای خون در بهبود سلامت قلب و عروق، کاهش وزن، کاهش ابتلا به بعضی از انواع سرطان ها و بسیاری از بیماری های دیگر نیز بسیار موثر است.

دکتر اکبرزاده با قدردانی از همکاری کارکنان شبکه بهداشت بهداشت مرودشت برای انجام این اقدام خیرخواهانه ابراز امیدواری کرد تا این اقدام خداپسندانه در کنار اقدامات فرآوری که از سوی سازمان انقال خون انجام می شود، موجب بهبودی و درمان بهتر و نجات جان بیماران شود./103

 

برگزاری مصاحبه داوطلبان کارشناسی فوریت های پزشکی جنوب کشور در دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س)

مسوول هماهنگی انجام مصاحبه فوریت های پزشکی جنوب کشور، از برگزاری مصاحبه داوطلبان این آزمون در دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س)، دکتر «مجید نجفی کلیانی» با اعلام این خبر گفت: مصاحبه صلاحیت علمی 243 نفر از پذیرفته شدگان اولیه کارشناسی ناپیوسته فوریت های پزشکی به مدت سه روز در دانشکده برگزار شد.

او هدف از برگزاری این مصاحبه را ارتقای کیفیت و نظارت بر انتخاب افراد با صلاحیت علمی بالا دانست و ادامه داد: از تعداد 243 داوطلب اولیه معرفی شده از سوی سازمان سنجش کشور از استان های فارس، بوشهر، هرمزگان، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد، معاینه پزشکی، مصاحبه علمی و تست ورزش صورت گرفت.

دکتر کلیانی گفت: این مصاحبه با همکاری اساتید گروه های فوریت های پزشکی، بهداشت روان، نماینده اورژانس 115 و با نظارت نمایندگان حراست و بازرسی دانشگاه علوم پزشکی انجام شد.

او با بیان اینکه نتایج به دست آمده برای تصمیم گیری نهایی و اعلام نتایج قطعی به سازمان سنجش کشور ارسال می شود، اضافه کرد: بعد از اعلام نتایج نهایی، معرفی شدگان در استان های فارس، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان به عنوان دانشجو پذیرفته می شوند./101

 

دیدار مسوولان بیمارستان شهید دکتر فقیهی با خانواده شهدا به مناسبت هفته بسیج

به مناسبت هفته بسیج، مسوولان و بسیجیان مرکز آموزشی درمانی شهید فقیهی با خانواده شهدا دیدار کردند.

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهید دکتر فقیهی، دکتر «سید محمدکاظم تدین» سرپرست این مرکز درمانی گفت: به مناسبت هفته بسیج، مسوولان بیمارستان به همراه مدیر خدمات پرستاری، مسوول بسیج و امام جماعت این مرکز درمانی، با خانواده «زهرا آهنین جان» خواهر شهید «احمد آهنین جان» کارمند شاغل در بیمارستان شهید دکتر فقیهی، ملاقات کردند ./103

پایان خبر

 
نمایش فیلم
تاریخ:
1398/09/12
تعداد بازدید:
769
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal