سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت
1397/12/11
در پاسداشت یاد پدر اهدای خون دنیا

دکتر «سیدمحمدحسن شیخ ‌الاسلامی»؛ پدر اهدای خون دنیا، چهارشنبه، هشتم اسفند، دار فانی را وداع گفت.

این پزشک نام آور، در طول سال های حیات خود ضمن خدمت در عرصه پزشکی، با بیشترین تعداد اهدای خون در دنیا، به عنوان «پدر اهدای خون دنیا» معرفی شد.

این پزشک نام آور توانست با نیت نیک در مسیر کمک به مردم، چهره ای انسانی از جامعه پزشکی ایران به دنیا معرفی کند.

آنچه در در ادامه به نگارش درآمده، حاصل گفت و گوی صمیمانه دست اندرکاران نشریه الکترونیکی «سیب» با دکتر شیخ الاسلامی است که قریب به یک ماه پیش انجام شده و در شماره 75 این نشریه، انتشار یافته است:

 

حوزه سلامت فارس علاوه بر پیشرفت های پزشکی و دستاوردهایی که آن را در ردیف یکی از قطب های پزشکی کشور جای داده است، به حضور نام آورانی مفتخر است که آوازه فارس را جهانی ساخته اند.

دکتر «سیدمحمدحسن شیخ ‌الاسلامی» از جمله این نام آوران است که علاوه بر خدمات موثر در حوزه پزشکی، با ثبت سه رکورد بین المللی در زمینه اهدای خون، علاوه بر کمک به نجات جان انسان های بسیار، جلوه ای دیگر از نوعدوستی ایرانیان را به دنیا معرفی کرده است.

در این شماره از نشریه «سیب» پای صحبت این پزشک نام آور می نشینیم، او با معرفی بیوگرافی خود می گوید:

در سال 1314 شمسی در شهرستان شوشتر به دنیا آمدم، با تاسی به سنت پدر و عمویم، در ابتدای نوجوانی، پیش از وارد شدن به دبیرستان وارد حوزه علمیه اهواز شده و درس طلبگی خواندم.

پس از گرفتن دیپلم برای گذراندن دوره نظامی به دانشکده افسری رفته و رتبه نخست این دانشکده را کسب کردم؛ این در حالی بود که دانشکده افسری با حوزه علمیه تضاد داشت.

سپس در کنکور سراسری دانشکده پزشکی شرکت کرده و پذیرفته شدم و مشغول فراگیری علوم پزشکی در دانشگاه جندی شاپور اهواز شده و در ادامه، برای گذراندن تحصیلات تکمیلی به دانشگاه تهران اعزام شدم. اینکه به انتخاب خودم، مسیر تحصیل خود را انتخاب کردم، در آن سال ها برای بسیاری مایه شگفتی بود.

55 سال پیش پس از گذراندن دوره 7 ساله در دانشکده پزشکی، رتبه نخست این رشته را کسب کردم.

در آن زمان، دورانی به نام دوران «خارج از مرکز» رسم بود که بندر شاپور یا بندر امام خمینی(ره) فعلی را انتخاب کرده و نزدیک به 9 سال به طبابت پرداختم.

در بندر شاپور به عنوان پزشک عمومی برجسته شناخته شده و به عنوان های مختلف از جمله پزشک مدارس، پزشک نظام وظیفه و پزشک کشتی های خارجی فعالیت داشته و تمام کارهای پزشکی شهر حتی زایمان را نیز به کمک مامای محلی انجام می دادم.

در سفری که به شیراز داشتم، بسیار علاقمند به بخش پاتولوژی و آسیب شناسی شدم و به صورت تخصصی در این رشته پذیرفته شدم.

در آن سال ها بخش پاتولوژی بیمارستان سعدی شیراز که امروز به نام بیمارستان شهید دکتر فقیهی شناخته می شود، به ریاست دکتر «پرویز حقیقی» اداره می شد. در آن زمان در طی یک دوره کوتاه 6 ماهه به صورت آزمایشی مشغول به فعالیت در این بخش شدم و مسوولیت تعدادی از بخش های مختلف این بیمارستان به من واگذار شد؛ همچنین به عنوان رزیدنت رسمی بخش پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی پهلوی مشغول به کار شدم.

پس از 6 ماه مسوولیت شیفت رزیدنت بیمارستان ها نیز، به من سپرده‌ شد و مسوولیت های جانبی دیگری نیز در این حوزه به من واگذار شد.

در اثر همکاری با بخش های مختلف پاتولوژی به مرکزیت بیمارستان سعدی و همچنین بیمارستان های نمازی و خلیلی به انتقال خون علاقه مند شده و با آنها همکاری کردم.

دکتر شیخ الاسلامی که هم اکنون رکورددار اهدای خون در دنیاست، در خصوص خاطره اولین اهدای خون خود می گوید:

تجربه نخستین اهدای خون من مربوط می شود به سن 22 سالگی و در دانشگاه جندی شاپور اهواز که در آن زمان هیچگونه سازمان، نهاد یا مرکزی برای انتقال خون وجود نداشت.

دانشجوی سال چهارم پزشکی بودم که در اهواز و بیمارستان جندی شاپور به همراه استادان در بخش های مختلف مشغول راند بودیم و احتیاج های بیماران را بررسی می کردیم؛ متوجه صدایی از بخش زنان و مامایی شدیم، مادر جوانی در حال زایمان بود و به دلیل خونریزی زیاد، جان او و نوزاد در خطر بود.

در آن زمان دیدگاه مثبتی نسبت به اهدای خون وجود نداشت و حتی به عقیده برخی، موجب مرگ می شد، با مشاهده این صحنه و اعلام نیاز مادر توسط پزشکان، داوطلب شدم که خون خود را برای نجات مادر و نوزاد اهدا کنم.

در آنجا فضا یا بخشی برای اهدای خون وجود نداشت و در بخش زنان به کمک چند پرستار از من خون گرفته و به بیمار تزریق شد. حتی آزمایشگاهی برای تطابق خون اهداکننده و گیرنده وجود نداشت و خوشبختانه، با اقدام به موقع پرستاران، خون من با گروه خونی O مثبت، به مادر تزریق شد و نوزاد به سلامت دنیا آمد.

فردای آن روز، به اتفاق چند دانشجوی پزشکی برای راند به بیمارستان رفتیم که شاهد سلامتی آن مادر و فرزند بودیم.

این زایمان موفق نخستین یاد و خاطره من از اهدای خون بود که موجب خوشحالی بسیاری از مردم، دانشجویان و کارکنان آن مرکز درمانی شد و از سوی روسای بخش های آن مرکز درمانی و استاندار آن زمان، مورد تحسین قرار گرفتم.

این انگیزه باعث شد تا از خداوند بخواهم که باز هم به من این فرصت را بدهد که بتوانم بیماران دیگری را نجات دهم. این عهد میان من و خداوند، تا 60 سال بعد ادامه یافت و فرصت بسیاری در این زمینه یافتم.

با توجه به علاقمندی من به اهدای خون، دانشگاه پهلوی شیراز من را برای گذراندن دوره فوق تخصص پاتولوژی و ایمن شناسی خون به لندن اعزام کرد و پس از گذراندن این دوره در دانشگاه پهلوی شیراز و در بخش پاتولوژی، به عنوان استاد به تدریس مشغول شدم. اما در دوران تحصیل در لندن نیز بر عهد خود در زمینه اهدای خون پایبند بودم.

علاقه به وطن موجب شد تا پس از پایان تحصیلات به ایران بازگردم که بازگشت من مصادف شد با پیروزی انقلاب اسلامی و در طی این سال ها با تربیت دانشجویان پزشکی بسیار، از حضور خود در میهنم احساس سربلندی می کنم.

دکتر شیخ الاسلامی که در زمان جنگ تحمیلی، رییس سازمان انتقال خون استان فارس بوده است، در خصوص آن دوران می گوید: شبانه ‌روز تلاش می کردیم که خون تهیه کنیم و برای سربازان در جبهه ارسال کنیم. با اطلاع رسانی در صدا و سیما، خاطرم هست که مردم از همه صنوف، داوطلبانه برای اهدای خون از میدان ستاد و دانشکده پزشکی تا انتقال خون در میدان نمازی صف می کشیدند.

او در مورد رکوردهای افتخارآمیز خود در زمینه اهدای خون نیز توضیح داد: از سن 22 تا 80 سالگی، 200 بار و هر بار 500 سی سی خون اهدا کرده ام. طبق قانونی که در همه دنیا وجود دارد، آقایان هر 3 ماه یک بار و بانوان هر چهار ماه یک بار می توانند خون اهدا کنند. در زمان جنگ به خون بیشتری نیاز بود و من بیشتر از اندازه قانونی خون اهدا می کردم.

به کمک یک گروه پزشکی برای انجام آزمایشی ویژه، به دنبال فردی بودیم که ماهانه یک بار اهدای خون داشته باشد تا بررسی کنیم که اگر بیشتر از استاندارد جهانی خون اهدا شود، آیا برای فرد مشکلی ایجاد می شود یا خیر؟ اما در این زمینه داوطلبی نداشتیم؛ سرانجام یک شب با خود تصمیم گرفتم که داوطلب این پروژه علمی شوم.

قرار بود این پروژه در یک دوره آزمایشی 6 ماهه، تحت نظر یک گروه پزشکی شامل متخصصان داخلی، قلب، خون و روان پزشکی انجام شود، اما من این مدت زمان را طی 16 ماه و هر ماه به میزان 500 سی سی ادامه دادم.

در این مدت آزمایش های مختلفی انجام شد و یافته ها مبنی بر آن بود که هیچ مشکلی برای سلامتی من ایجاد نشده بود.

برای نخستین بار در دنیا این آزمایش انجام شد و به عنوان یک رکورد در مجلات علمی بزرگ دنیا ثبت شد.

همچنین در این زمینه خداوند موفقیت دیگری را از آن من کرد؛ سن قانونی انتقال خون بین 16 تا 65 سالگی است که خونگیری از سن کمتر یا بیشتر از آن، انجام نمی شود و یکی از رکوردهای دیگر من، تداوم اهدای خون تا سن 80 سالگی است که با نظارت یک تیم متخصص خون انجام گرفته است.

این گروه پس از سن 80 سالگی به من اجازه اهدای خون ندادند؛ با وجود اینکه این شوق هنوز در من بیدار است.

در طول این سال ها، از من دعوت شد تا در دانشگاه های بسیاری حضور یابم و تجربه های خود را در این زمینه به دیگر پزشکان انتقال دادم.

با وجود پیشرفت تکنولوژی های جدید در دنیا، اختراعات و اکتشافات بسیار زیاد، هنوز بشر با تمام توانش نتوانسته چیزی به عنوان جایگزین خون یا خون مصنوعی تهیه کند. بنابراین با تمام مواردی که احتیاج به خون وجود دارد مانند سرطان ها، زایمان ها، جراحی های مهم و تصادفات، این نیاز تنها از دست انسان ساخته است که خون را به یک انسان دیگر اهدا کند و هیچ منبعی برای تامین و جایگزین کردن خون انسان وجود ندارد. پس انسان های سالم می توانند در این کار انسان دوستانه سهیم شوند.

اگر فردی سالم باشد و پزشک معاینه کننده سازمان انتقال خون، بعد از معاینه و پرسش های موردنیاز، سلامت او را تایید کند که او قادر به اهدای خون است، این فرآیند می تواند در طول عمر فرد اهداکننده و افزایش سلامتی او موثر باشد.

دکتر شیخ الاسلامی در خصوص مزایای اهدای خون می گوید: دو نوع اهداکننده خون داریم؛ نخست فردی که گاهی اوقات برای اهدا مراجعه می کند، دوم فردی که به طور مرتب و منظم اهدای خون دارد.

اهدا کننده‌ مستمر خون از برخی از بیماری ها مانند دیابت، فشارخون، بیماری های قلبی، کلیوی، سکته های مغزی و قلبی در امان است.

آمار نشان داده است که اهداکننده ‌های مستمر خون، افرادی هستند که در زندگی بسیار خوش برخورد، خوش اخلاق و شاد هستند، زیرا این اقدام خداپسندانه بر اخلاق و روان انسان بسیار تاثیرگذار است.

این استاد پیشکسوت، در پایان از حمایت های همیشگی همسر خود در سال های گذشته که در پیشرفت های او تاثیرگذار بوده و تا امروز نیز با مراقبت از ایشان در سنین سالمندی ادامه دارد، تقدیر کرد.

تعداد بازدید:
1815
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:87
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal