سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت
معاون بهداشت دانشگاه خبر داد: گرامیداشت هفته سلامت روان با تاکید بر «سلامت روان جوانان و نوجوانان، در جهان در حال تغییر»
.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با گرامیداشت هفته سلامت روان، گفت: سازمان بهداشت جهانی برای روز جهانی سلامت روان سال 2018 میلادی، شعار «سلامت روان جوانان و نوجوانان، در جهان در حال تغییر» را برگزیده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «عبدالرسول همتی» در پیامی به مناسبت هفته ملی سلامت روان، مهم ترین اصل برای ارتقای سلامت روان را گسترش فرهنگ خودمراقبتی در جامعه دانست.

در متن این پیام، آمده است:

سازمان بهداشت جهانی (WHO) همه ساله 10 اکتبر برابر با 18 مهر را روز جهانی سلامت روان اعلام نموده است و در ایران از 18 تا 24 مهر ماه به عنوان هفته سلامت روان نامگذاری شده است.

سن نوجوانی و جوانی مقطعی مهم از دوران زندگی است که تحولات زیادی رخ می دهد، به عنوان مثال تغییر مدرسه، ترک خانه و ورود به دانشگاه یا محیط کار، برای بسیاری از افراد این دوران همراه با استرس و هراس می باشد و در برخی موارد، اگر مدیریت نشود، می تواند منجر به بیماری روانی شود.

اختلالات روانی جزء شایعترین و ناتوان کننده ترین بیماری ها هستند . مطالعه بار بیماری ها در ایران و جهان نشان می دهد که بیماریهای روانی_ عصبی از دلایل نخست سالهای از دست رفته عمر، به دلیل بیماری و ناتوانی هستند. طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت در هر زمان حدود 10 درصد از جمعیت بزرگسالان به اختلالات روانی مبتلا هستند و یک نفر از هر چهار نفر در طول زندگی به یکی از اختلالات روانپزشکی مبتلا خواهد شد. در سال 2006، حدود 13 درصد از کل بار بیماری‌ها به علت اختلالات روانی ارزیابی شده و این میزان تا سال 2020 به 16 درصد افزایش خواهد یافت.

مهم ترین اصل در پیشگیری از اختلالات روانپزشکی آموزش خود مراقبتی به عموم مردم است. اختلالات روانپزشکی قابل پیشگیری و درمان هستند و افراد می‌توانند با مراجعه به پزشک و روانشناسان مستقر در مراکز جامع سلامت از خدمات مشاوره و آموزشهای روانشناختی به صورت رایگان بهره ببرند.

دکتر عبدالرسول همتی

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز

تاریخ:
1397/07/18
تعداد بازدید:
277
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal