سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ سه شنبه ۳۱ ارديبهشت
خبر امروز| 18 مهر
.


بوسه دانش آموزان صفا شهری بر دستان مادربزرگان در هفته سالمند

در آیین گرامیداشت هفته سالمند، دانش آموزان مدرسه «بهار دانش» صفاشهر، بر دستان مادر بزرگانشان، بوسه زدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون شبکه بهداشت و درمان خرم بید گفت: ارائه خدمات در پایگاه های سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و خانه های بهداشت مناطق روستایی در دو سطح، پزشک و غیر پزشک، با موضوع فشار خون بالا، تغذیه، دیابت، چربی خون، افسردگی و سوانح و حوادث برای جمعیت زیر پوشش و به ویژه سالمندان، درحال انجام است.

 

«محمد اکبری» با تاکید بر اینکه الگوی بیماری ها از واگیر به غیرواگیر تغییر کرده است، عنوان کرد: برای داشتن زندگی با طراوت و سالم، آگاهی هر چه بیشتر از شیوه مقابله با این بیماری ها لازم است ارتقا یابد که یکی از این راه ها، ورزش و فعالیت بدنی در این سنین است.

در این برنامه، جمعی از مسوولان، کارشناسان آموزش و پرورش خرم بید، کارشناسان سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس و بهداشت خانواده نیز، حضور داشتند./103

 

تلاش برای یافت آگاهی قابل اعتماد در جهان به کمک تفکر نقاد

مسوول واحد بهداشت روان مرکز بهداشت شهدای والفجر در جمع روانشناسان این مرکز، گفت: تفکر نقاد به معنی درست اندیشیدن در تلاش برای یافت آگاهی قابل اعتماد در جهان است که این روش، فرایندهای ذهنی تشخیص، تحلیل و ارزیابی داده ها را شامل می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، «سیمین تاج دهقانی» افزود: به بیانی دیگر تفکر نقاد، هنر اندیشیدن پیرامون خود، در حالی است که ما می خواهیم اندیشه مان را بهتر، روشن تر، دقیق تر یا قابل اعتمادتر کنیم.

 

این کارشناس سلامت روان ادامه داد: فردی که انتقادی می اندیشد قادر است پرسش های مناسب بپرسد و اطلاعات مربوطه را جمع آوری کند، سپس با خلاقیت آنها را دسته بندی کرده و با منطق استدلال کند و در پایان به یک نتیجه قابل اطمینان درباره مسئله برسد.

دهقانی در خصوص اینکه آیا مهارت تفکر نقاد اکتسابی است و هرفردی می تواند آنرا بیاموزد؟ گفت: کودکان با قابلیت اندیشه انتقادی به دنیا نمی آیند، بسیاری از انسان ها هیچ گاه آن را یاد نمی گیرند، این مهارت بایدبه کمک والدین و آموزگاران آموزش دیده و باتجربه در این زمینه، به دانش آموزان آموزش داده شود.

این دوره آموزشی با حضور 28 روانشناس مراکز خدمات جامع سلامت مرکز بهداشت شهدای والفجر برگزار شد./101

 

عیادت مسوولان و کارکنان منطقه بهداشت و درمان علامرودشت از سالمندان

به مناسبت روز جهانی سالمند، سرپرست و کارکنان شبکه بهداشت و درمان علامرودشت از سالمندان این شهرستان، عیادت کردند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سرپرست شبکه بهداشت و درمان علامرودشت با گرامیداشت هفته سالمند، گفت: «سالمندان» چراغ و راهنمای نسل امروز جامعه هستند که می توانیم از تجربه ها و رهنمودهای آنها در زندگی خود، استفاده کنیم.

«محمدصادق عباسی مقدم» در بازدید و عیادت از سالمندان این شهرستان افزود: در این بازدید، از سالمند یکصد ساله ای که بیش از 80 مورد زایمان سالم از مادران باردار منطقه را انجام داده و در گذشته به مامای روستا مشهور بود نیز، تقدیر شد./103

 

گرامیداشت هفته سالمند در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)

مدیر بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) با اشاره به هفته سالمند که امسال با شعار «تحکیم حقوق سالمندان» نامگذاری شده بود، گفت: به همین مناسبت در بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)، برنامه های متنوعی با همکاری دفتر پرستاری و سوپروایزر این مرکز، برای ارتقای سلامت سالمندان، تنظیم شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، «پرنیان نیک منش» با بیان انیکه روز نخست این هفته با عنوان «مشارکت سالمندان در مناسبت های مذهبی» نامگذاری شده بود، اعلام کرد: در این راستا بعد از مراسم نماز ظهر و عصر در نمازخانه بیمارستان، «راحله واردی» سوپروایزر بالینی و مسوول بهبود کیفیت این بیمارستان، پیرامون موضوع «سالمندی و مراقبت های دوران سالمندی» با نمازگزاران سخن گفت.

 

او برگزاری غرفه «سلامت و سالمندی» در سالن انتظار درمانگاه و ارائه پمفلت مربوط به بیماری های مختلف به مراجعان و سالمندان مرکز، را از دیگر برنامه های این هفته برشمرد و افزود: برنامه سومین روز از هفته سالمند، عیادت گروه مدیریتی بیمارستان از سالمندان بستری در بخش های درمانی و ارائه تغذیه سالم به آن ها بود، در روز چهارم نیز تست رایگان فشارخون و نوار قلب از بیماران و همکاران سالمند مرکز تهیه و مشاوره پزشکی و تغذیه به آنان ارائه شد.

«نیک منش» از ارائه آموزش سوپروایزر آموزش سلامت این بیمارستان در جمع سالمندان بوستان آزادی خبر داد و اضافه کرد: عیادت تعدادی از کارکنان بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) از خانه سالمندان، ارائه مشاوره پزشکی رایگان از سوی پزشک بیمارستان به سالمندان، انجام پیرایش رایگان سالمندان با حضور دو نفر از کارکنان این مرکز و ارائه تغذیه سالم به سالمندان، از جمله اقدام های انجام شده این مرکز گرامیداشت هفته سالمند بود./103

 

برگزاری آزمون جامع بهورزان در سروستان

آزمون علمی جامع بهورزان شاغل شبکه بهداشت و درمان سروستان با حضور مدیرگروه توسعه شبکه و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه، رییس و معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان سروستان و بهورزان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «محمدمهدی مرزوقی» رئیس شبکه بهداشت و درمان زرقان، گفت: این آزمون با حضور 25 بهورز این شهرستان، همزمان با شهرستان های دیگر انجام شد.

او ادامه داد: با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت در بهداشت، این اقدام با هدف به روز شدن و افزایش آگاهی بهورزان در زمینه های بهداشتی و درمانی به اجرا درآمد.

دکتر مرزوقی افزود: بهورزان به عنوان جامع نگرترین دانش آموختگان نظام سلامت در ارائه خدمات بهداشتی به جمعیت روستایی مشغول فعالیت هستند و تلاش این قشر در دورافتاده ترین نقاط کشور سبب ارتقای سطح سلامت جامعه روستایی می شود./101

 

معاینه رایگان 80 سالمند کمیته امداد امام خمینی(ره) کوار در هفته سالمند

کارشناس مسوول بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان کوار از برگزاری طرح معاینه رایگان 80 سالمند مورد حمایت کمیته ‌امداد امام خمینی(ره) کوار با هدف بهره مندی آنان از خدمات درمانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کارشناس مسوول بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان کوار، هدف از این اقدام را تحکیم حقوق سالمندان و گرامیداشت این هفته عنوان کرد و گفت: خدمات ارایه شده در این طرح شامل سنجش میزان فشار خون، قند خون، بیماری های قلبی و کلیوی مشاوره تغذیه، مکمل یاری همچون دادن ویتامین دی و مولتی ویتامین بود.

«فاطمه چاه بندی» تاکید کرد: توجه به نیازهای سالمندان و پیشگیری و مراقبت به موقع این گروه سنی، از بروز عوارض جدی ناشی از ‏بیماری‌ها و سکته‌ ها پیشگیری می کند.‏

او همچنین از برگزاری برنامه های فرهنگی و اجتماعی ویژه تکریم سالمندان در تمامی مناطق و مراکز بهداشتی شهرستان، به مناسبت هفته سالمند خبر داد./101

 

برگزاری آزمون جامع بهورزی در ممسنی

آزمون جامع بهورزی همزمان با سراسر استان در شهرستان ممسنی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، همزمان با سراسر استان آزمون جامع بهورزی در شهرستان ممسنی با حضور مسوولان شبکه بهداشت و درمان ممسنی و با حضور نود نفر از بهورزان این شهرستان برگزار شد.

دکتر «سهام چوبینه» معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان ممسنی، گفت: در این آزمون که تمامی بهورزان شاغل در خانه های بهداشت شهرستان ممسنی حضور داشتند، میزان دانش آن ها با 150 سوال تخصصی، بررسی شد./101

 

عیادت از کودکان بستری در کازرون به مناسبت روز جهانی کودک

کارشناس مسوول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان کازرون، از عیادت کودکان بستری در بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) در روز جهانی کودک خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، «محبوبه خورشیدی فرد» گفت: به مناسبت هفتی ملی کودک با شعار «آینده را باید ساخت» و با هدف تجلیل مقام کودکان، با حضور دکتر «علی محمدی» رییس شبکه بهداشت، «خوبیار جعفری» معاون بهداشتی شبکه و روسا و نمایندگان ادارات شهرستان، از کودکان بستری در بیمارستان ولیعصر (عج) با اهدا جوایز، دلجویی شد.

 
 

او با بیان اینکه کودکان امروز آینده سازان فردای این مرز و بوم هستند؛ بر اهمیت سلامت این قشر سنی تاکید کرد و پیرامون سیاست های وزارت بهداشت در خصوص ارتقا شاخص های سلامت کودکان در جمع نمایندگان ادارات، نکاتی بیان کرد./101

 
 

اهمیت تکامل جسمی و ذهنی کودکان کمتر از هشت سال را جدی بگیریم

کسب تجربیات کودک در سال های سوم تا پنجم زندگی، موجب آماده سازی او برای دریافت مهارت های اجتماعی و یادگیری در ورود به مدرسه می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوول واحد سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت شهدای انقلاب، گفت: کودکانی که از مراقبت و حمایت مطلوب برخوردار هستند، در آموزش و سایر خدمات اجتماعی نیز پیشگام هستند.

دکتر«زهرا باقری» افزود: این گروه از کودکان در جامعه توان تولید بیشتری داشته و به قانون هم احترام بیشتری می گذارند و در نتیجه موجب کاهش هزینه های آتی آموزش، بهداشت و هزینه های اجتماعی می شوند.

او تکامل کودکان را از دوران جنین و همچنین مراقبت و تغذیه مطلوب در دوران بارداری را موجب رشد و تکامل مطلوب کودکان برشمرد و ادامه داد: مهمترین دوران تکامل مغزی کودک در دو سال اول زندگی اوست که نقش قابل توجهی بر عملکرد ذهنی، جسمی، روانی، اجتماعی و ایمنی کودک دارد.

دکتر باقری، کسب تجربیات کودک در سال های سوم تا پنجم زندگی را موجب آماده سازی او برای کسب مهارت های اجتماعی و یادگیری در ورود به مدرسه نام برد و اضافه کرد: کسب این گونه مهارت ها در قدرت یادگیری کودک در دوران تحصیل بسیار حیاتی است.

همچنین کارشناس برنامه کودکان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، مهمترین برنامه های وزارت بهداشت و درمان را توجه به سلامت و گسترش برنامه مراقبت از کودکان برشمرد و گفت: هدف از این برنامه، شناسایی بیماری ها، مشکلات و آموزش به والدین در خصوص تکامل و مراقبت های کودکان است.

«زهره ابجدیان» با تاکید بر اهمیت تکامل کودکان در سنین کمتر از هشت سال و به ویژه کمتر از پنج سال، افزود: برنامه مراقبت از کودک سالم، به دنبال یافتن راهی برای جدا کردن کودکان سالم، از کودکان مستعد به بیماری است که هنوز نشانه های بیماری در آنها بروز نکرده است.

او با اشاره به تدوین مجموعه ای تحت عنوان"مراقبت کودک سالم کمتر از 5 سال" به منظور پیشگیری از بیماری ها با استفاده از نشانه های بالینی، بیان کرد: این مجموعه با توجه به آخرین منابع علمی و کتاب های مرجع، تهیه شده و مورد تائید کمیته های علمی کشور قرار گرفته است؛ به امید اینکه با تهیه این مجموعه گامی کوچک در تامین سلامت کودکان کشور برداشته شود.

این برنامه آموزشی به مناسبت هفته جهانی کودک و به همت واحد سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت شهدای انقلاب برای بهورزان تحت پوشش این مرکز اجرا و از پیشکسوتان عرصه بهداشت نیز تقدیر بعمل آمد.

پایان خبر

پایان خبر

تاریخ:
1397/07/18
تعداد بازدید:
508
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal