حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳ بهمن
خبر امروز| 19 تیر
.

همفکری مسوولان کوار برای کاهش آسیب های اجتماعی

نشست هم اندیشی کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی شهرستان کوار با حضور رییس شبکه بهداشت و درمان، فرماندار و روسای ادارات این شهرستان، برگزار شد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، رییس شبکه بهداشت کوار، گفت: برای رفع مسایل مربوط به سلامت مردم و شهرستان باید همه با هم تلاش کنیم و همکاری همه ادارات به ویژه اعضای کارگروه، لازم و ضروری است.

«سید علی شمس نیا» با اشاره به اینکه خودکشی به عنوان یک آسیب جدی اجتماعی، می تواند تمامی گروه های جامعه را هدف قرار دهد، افزود: خودکشی و افکار و رفتارهای مربوط به خودکشی، پدیده ای با گستره جهانی است و از اولویت های سیستم بهداشتی به شمار می رود.

 

او بیان کرد: اگر چه پیشگیری از خودکشی اصلی ترین اقدام است، با این وجود به یک رویکرد جامع و اجرای طیف گسترده ای از مداخلات از آموزش فرزندپروری تا مشاوره خانوادگی و درمان اختلالات روانی نیاز است، اما در این میان مراکز خدمات جامع سلامت، با مراقبت بهداشتی اولیه، می توانند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کنند.

رییس شبکه بهداشت کوار اضافه کرد: کارکنان مجموعه بهداشت و درمان با توجه به جایگاه و ارتباطی که با اقشار مختلف جامعه دارند، می توانند نقش مهم تری را در آگاه سازی خانواده ها نسبت به پیامدهای منفی این آسیب اجتماعی، ایفا کنند.

 

«شمس نیا» یکی از راه های کاهش خودکشی را ارایه خدمات مراکز مشاوره عنوان کرد و ادامه داد: هر دستگاهی به جامعه هدف خود باید خدمات مشاوره ارایه کند و در این زمینه باید همه ادارات همکاری لازم را داشته باشند.

در ادامه این نشست، کارشناسان واحد آمار و بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان کوار، گزارش و آمار اقدام به خودکشی و موارد فوتی ناشی از آن، موارد ثبت مرگ و میر میزان شیوع خودکشی در بین زنان و مردان در شهر کوار را ارایه و در زمینه علت های خودکشی در گروه های مختلف سنی افراد شامل نوجوانان، جوانان و بزرگسالان، راهکارهای پیشگیری از خودکشی و دیگر آسیب های اجتماعی و اقدامات شبکه بهداشت و درمان در این راستا مانند برنامه های مختلف آموزشی برای گروه های مختلف جمعیتی و تعداد آموزش ها، همفکری شد./102

دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛ میزبان برگزاری آزمون سراسری کارشناسی ارشد 97

آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال 1397 در روزهای چهاردهم و پانزدهم تیر، در دو نوبت صبح و عصر، در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

 

به گزارش «وب دا» در شیراز، مدیر امور آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این روزها میزبان پنج هزار و 522 داوطلب شرکت در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت درمان و آموزش بوده است.

 

دکتر «حمیدرضا میرزاجانی» افزود: آزمون سراسری کارشناسی ارشد سال 97 شامل 52 رشته مختلف بود که چهار هزار و 155 داوطلب مرد و هزار و 367 داوطلب زن در این آزمون شرکت داشتند.

آغاز طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در سپیدان

کارشناس مسوول واحد سلامت نوجوانان، جوانان و بهداشت مدارس سپیدان، از اجرای طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در این شهرستان، خبر داد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، «سمیه طاهری» گفت: هدف از اجرای این طرح، بررسی و تشخیص اختلالات و بیماری های جسمانی و روانی است؛ در این طرح وضعیت بهداشت، سلامت جسمانی، روانی و هوش کودکان سنجش و ارزیابی می شود. 

او با اشاره به همکاری شبکه بهداشت و درمان و اداره استثنایی آموزش و پرورش سپیدان در اجرای این طرح، افزود: در این طرح، 876 نوآموز بدو ورود سنجش و ارزیابی می شوند که تاکنون 277 نوآموز در این طرح، شرکت کرده اند.

 

این کارشناس بهداشت مدارس، اضافه کرد: در پایگاه های سنجش سلامت، نوآموزان با حضور مراقبان سلامت مورد ارزیابی و معاینه پزشک و تیم سلامت، شامل تست بینایی، شنوایی، مراقبت سلامت و آمادگی تحصیلی قرار می گیرند.

طاهری اضافه کرد: در این طرح، سلامت و میزان آمادگی تحصیلی نوآموزان از سوی کارشناسان بهداشت و پزشک عمومی مورد سنجش مقدماتی و معاینه عمومی قرار می گیرد و معاینه شونده در صورت نیاز، برای انجام معاینه های تکمیلی و تخصصی به پزشک متخصص ارجاع می شود.

طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان در سپیدان از سوم تیر آغاز و تا پنجم مرداد، ادامه دارد. /102

پاسخدهی آزمایشگاه های دولتی در داراب، اینترنتی شد

رییس مرکز بهداشت داراب، از اینترنتی شدن پاسخدهی نتایج آزمایش در آزمایشگاه های بخش دولتی داراب از نیمه دوم تیر، خبر داد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، مهندس «احمدرضا رهسپار» گفت: پذیرش و پاسخدهی به عنوان بخش کلیدی و حساس در هر آزمایشگاه تشخیص طبی محسوب می شوند، به طوری که نحوه عملکرد این دو بخش، بر نتایج سایر فرآیندهای انجام آزمایش و عملکرد کلی آزمایشگاه، تاثیر دارد.

 

او افزود: مراجعه کنندگان به مراکز خدمات جامع سلامت «فورگ»، «رستاق»، «اعراب چگینی» و «مادوان» و همچنین آزمایشگاه مرکزی داراب، از این پس می توانند نتایج آزمایش های انجام شده را به صورت اینترنتی دریافت کنند.

 

رییس مرکز بهداشت داراب، اضافه کرد: با اینترنتی شدن پاسخدهی آزمایشگاه های بخش دولتی در داراب، دیگر نیازی به مراجعه حضوری شخص به آزمایشگاه نیست و مراجعه کنندگان می توانند با مراجعه به سایت شبکه بهداشتی، درمانی و آموزشی شهرستان داراب به نشانیdarab.sums.ac.ir در قسمت پاسخدهی آزمایشگاه ها، با وارد کردن کد تشخیص و کد ملی، نتایج آزمایش های خود را مشاهده و چاپ کنند.

 

رهسپار هدف از اجرای اینترنتی کردن نتایج آزمایش ها را، جلوگیری از اتلاف وقت، کم کردن بار مراجعان به آزمایشگاه و صرفه جویی در هزینه شهروندان، عنوان کرد. /102

6   کشته و زخمی در اثر برخورد وانت نیسان با کامیون در محور فراشبند-جم

برخورد وانت نیسان با یک ‌دستگاه کامیون تریلر در محور فراشبند- جم 6 کشته و مصدوم بر جای گذاشت.

به گزارش «وب دا» در شیراز، مسوول مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی فراشبند با اعلام اینکه این حادثه که ساعت 6 و 50 دقیقه صبح به اورژانس 115 احمداباد دهرم گزارش شد، گفت: به سرعت دو دستگاه آمبولانس اورژانس از پایگاه های احمدآباد دهرم و دارالمیزان مهر و یک دستگاه خودروی امداد و نجات از پایگاه هلال احمر فراشبند به محل حادثه اعزام شدند.

«احمدرضا میرزائیان» افزود: مصدومان این حادثه که دارای جراحات متعدد از نواحی مختلف شده بودند، پس از دریافت اقدامات درمانی اولیه، با آمبولانس به بیمارستان توحید جم انتقال یافتند.

او یاد آورشد: در این حادثه، راننده وانت نیسان به‌علت شدت جراحات وارده در دم جان خود را از دست داد./101

در سپیدان تاکید شد: خودمراقبتی؛ بستر پیشگیری از آسیب های اجتماعی

همایش «سالم زندگی کنیم» با هدف آموزش پیشگیری از اعتیاد، به همت شبکه بهداشت و درمان و اداره بهزیستی سپیدان برگزار شد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، در این همایش سرپرست شبکه بهداشت و درمان سپیدان، خودمراقبتی را بستری مهم و باارزش برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد عنوان کرد و گفت: مواد مخدر یکی از آسیب های اجتماعی و بلای خانمانسوزی است که وقتی گریبانگیر فرد یا خانواده ای شد، باعث نابودی آنها می شود، بنابراین خودمراقبتی و کسب دانش سلامت، گام اساسی در پیشگیری از دام اعتیاد است.

 

مهندس «سیاوش کریمی» با اشاره به وضعیت جغرافیایی کشور و همسایگی با افغانستان، بزرگترین تولیدکننده مواد مخدر در دنیا، افزود: طبق آمار موجود، شاهد کاهش سن سوء مصرف مواد در کشور هستیم که عوامل مخاطره آمیز روانی و بهداشت روان کودکان و نوجوانان از دلایل گرایش سنین پایین به مصرف مواد است.

 

او با تاکید بر اهمیت پیشگیری از بیماری های روانی و آسیب های اجتماعی و ارتقای سطح سلامت روان در بین آحاد جامعه، ادامه داد: برنامه های سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد در طرح تحول نظام سلامت در مراقبت های بهداشتی اولیه ادغام و برنامه هایی شامل شناسایی بیماری های روانی، آسیب های اجتماعی و اعتیاد در گروه های سنی، انجام غربالگری تکمیلی و مشاوره های روانشناختی، پیگیری و مراقبت بیماران شناسایی شده، برگزاری کارگاه های آموزشی مهارت های فرزندپروری، مهارت های زندگی و پیشگیری از اعتیاد، جهت جمعیت تحت پوشش انجام می شود./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/04/19
تعداد بازدید:
283
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal