حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳ بهمن
مخاطرات و شرایط نگهداری «همستر» در خانه چیست؟
.

لازمه نگهداری «همستر»، برخورداری از اطلاعات ضروری پیرامون بیماری های مشترک آن با انسان است.

 

به گزارش «وب دا» در شیراز، کارشناس مرکز پزشکی مقایسه ای و تجربی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به وجود دو نوع همستر سوری یا طلایی و همستر کوتوله در ایران، مشخصات همستر سالم را توضیح داد.

دکتر «ندا ناظمیان» گفت: همستر باید چشمان شفاف و روشن داشته، شاداب، سرحال و سرزنده، هوشیار و با فعالیت بدنی کافی باشد، نباید عطسه کند و یا تنفس صدادار داشته باشد، موهای بدن، دم و زیر شکم همستر نیز نباید کثیف و یا مرطوب باشد، چرا که نشانه اسهال است.

او با بیان اینکه همسترها به ندرت انسان را گاز می گیرند؛ هشدار داد: در اثر گاز گرفتن همستر در موارد نادر، احتمال انتقال بیماری های مشترک به انسان وجود دارد.

کارشناس مرکز پزشکی مقایسه ای و تجربی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه به مهمترین بیماری های مشترک همستر و انسان اشاره کرد و گفت: «کچلی قارچی» متداولترین بیماری قابل انتقال از جوندگان به انسان است که ضایعات پوستی ایجاد می کند.

دکتر «ناظمیان» از «تولارمی» به عنوان یک بیماری دیگر یاد کرد که درمان ندارد و همستر مبتلا به این عفونت به شدت بیمار شده و ظرف مدت 48 ساعت می میرد، همچنین در مورد بیماری «کوریومننژیت لمفوستیک» که جوندگان مخزن آن در طبیعت هستند از راه بندپایان گزنده نظیر جرب، کنه و پشه، انتقال می یابد.

او اضافه کرد: همانند بسیاری از حیوانات، همستر نیز می تواند باعث واکنش های آلرژیک مثل سرفه، عطسه، آب ریزش بینی، تورم ملتحمه چشم و ریزش اشک از چشم، به ویژه در کودکان و سالمندان شود و در خانواده هایی که فرزند زیر پنج سال دارند، به هیچ عنوان نگهداری از همستر توصیه نمی شود.

کارشناس مرکز پزشکی مقایسه ای و تجربی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: اگرچه همسترها احتمال خطر پایینی در انتقال بیماری به انسان دارند، اما خطر بالقوه آن ها را نباید از نظر دور داشت؛ بنابراین باید از تماس نزدیک و طولانی با همستر از جمله خواباندن همستر در بستر کودکان اجتناب ورزید.

دکتر «ناظمیان» گرفتن بیش از حد همستر را برای حیوان، بسیار استرس زا خواند و یادآور شد: هر فردی به ویژه کودکان، باید چگونگی گرفتن صحیح و ایمن همسترها را آموزش ببیند.

دیگر توصیه این کارشناس سلامت، پرهیز از بوسیدن همستر یا قرار دادن آن در نزدیک صورت بود./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/04/17
تعداد بازدید:
1114
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:16
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal