حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳ بهمن
خبر امروز | 17تیر
.

پوشش 100 درصدی سرویس اینترنت در مراکز خدمات جامع سلامت سپیدان

مسوول فناوری اطلاعات و ارتباطات شبکه بهداشت و درمان سپیدان، از پوشش 100 درصدی مراکز خدمات جامع سلامت و پوشش 70 درصدی خانه بهداشت‌های این شهرستان به سرویس اینترنت، خبر داد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، «بهرام امینی» با بیان اینکه هم‌اکنون تمامی 10 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی سپیدان به سرویس اینترنت دسترسی دارند، گفت: به دلیل موقعیت جغرافیایی و محدودیت زیرساخت، 50 درصد این مراکز به شرکت های سرویس دهنده اینترنت متصل هستند.

 او افزود: در تلاش هستیم با نصب دکل، آنتن و فراهم‌سازی زیرساخت‌های موردنیاز، امکان ارتباط این مراکز به وسیله اینترانت یا همان شبکه داخلی، با دانشگاه علوم پزشکی شیراز برقرار شود.

امینی همچنین از راه اندازی اینترنت در پنج خانه بهداشت تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون 23 خانه بهداشت سپیدان به سرویس اینترنت مجهز شده و با پیگیری‌های انجام شده تا پایان سال جاری پنج خانه بهداشت «نیوار»، «ممبلو»، «چشمه سفید»، «چشمه تلخ» و «اردشیری» هم با هزینه یکصد میلیون ریال زیر پوشش سرویس اینترنت، قرار می‌گیرد.

مسوول فناوری اطلاعات و ارتباطات شبکه بهداشت و درمان سپیدان عمده هدف تجهیز مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت به سرویس‌های اینترنت و اینترانت را راه اندازی سامانه یکپارچه بهداشت«سیب»، ثبت اطلاعات جمعیت تحت پوشش و مراقبت‌های انجام شده به صورت الکترونیکی عنوان کرد./103

اجرای طرح سنجش سلامت 1500 نوآموز دبستانی در کوار

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کوار از اجرای طرح سنجش سلامت یک‌هزار و پانصد دانش آموز بدو ورود به دبستان، تا نیمه دوم شهریور سال جاری در این شهرستان، خبر داد.

 

به گزارش«وب دا» در شیراز، دکتر «سپیده عاشوری» با اشاره به اینکه تمامی خدمات ارزیابی، به کمک مراقبان سلامت انجام می‌شود، توضیح داد: امسال برای حدود یک‌هزار و پانصد دانش آموز بدو ورود به دبستان، در این پایگاه سنجش، تمامی معاینه‌های دانش آموزان پایه نخست ابتدایی شامل شنوایی سنجی، بینایی سنجی، تست آمادگی تحصیلی و مراقبت‌های اولیه بهداشتی انجام می‌شود.

او با بیان اینکه نوآموزان پس از سنجش نخست، برای معاینه پزشکی به پزشک خانواده در شهر یا روستای خود مراجعه می کنند، ادامه داد: نوآموزان از لحاظ وضعیت عمومی مانند گوش و حلق و بینی، پوست و مو ارزیابی شده و در صورت مشاهده و یا احتمال هر گونه مشکل، تحت درمان قرار می گیرند و در صورت نیاز به سطوح تخصصی، ارجاع می‌شوند.
 

دکتر «عاشوری» با تاکید بر ضرورت مشارکت خانواده ها در اجرای این طرح و دریافت شناسنامه‌ سلامت برای کودک، گفت: پیش بینی می‌شود با اطلاع رسانی انجام شده، در این طرح که تا نیمه دوم شهریور سال جاری ادامه دارد، تمام نوآموزان بدو ورود به دبستان مورد معاینه و سنجش قرار گیرند.

این طرح با همکاری مشترک شبکه بهداشت و درمان کوار و آموزش و پرورش این شهرستان، در حال اجراست./103

در فراشبند انجام شد: آموزش چهره به چهره بیماری های مشترک انسان و دام به گروه های در معرض خطر

بهورز خانه‌بهداشت دولت‌آباد به همراه کارشناس بهداشت محیط و کاردان این مرکز، با حضور در روستای سیاری کورش آباد به صورت چهره به چهره دامداران و گروه‌های شغلی در معرض ابتلا را با بیماری مشترک انسان و دام، تب مالت و همچنین راه‌های انتقال و شیوع پیشگیری و درمان این بیماری، آشنا کردند.

 

به گزارش «وب دا» در شیراز، کاردان آمار و مبارزه با بیماری‌های مرکز دولت آباد فراشبند، بیماری تب مالت یا «بروسلوز» را به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام برشمرد و گفت: این بیماری به سبب ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام‌های مبتلا و همچنین به علت ابتلای انسان به بیماری تب مالت، همواره از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار می‌گیرد.

«محمد پالیزی» با اشاره به عوامل اثربخش در مهار بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، از تغییرات وسیع در دهه‌های گذشته از جمله تجارت دام، گوشت و دیگر فرآورده‌ها با منشا حیوانی، توسعه کشاورزی، افزایش ارتباط نزدیک انسان با دام و مصرف شیر غیرپاستوریزه و دیگر فرآورده های لبنی و همچنین افزوده‌سازی تولیدات حیوانی نام برد.

 

او وجود سگ های ولگرد، کشتار غیرقانونی و دفع نامناسب و غیربهداشتی ضایعات حیوانی و نبود جایگاه دامی و کشتارگاه کافی را از جمله چالش های کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام برشمرد که در صورت نادیده گرفتن آن، اثرات بهداشتی و اقتصادی زیادی وارد می‌شود.

او با بیان اینکه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، هاری، سالک، تب مالت و حیوان گزیدگی از مهمترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام در استان است، تاکید کرد: افزایش آگاهی عمومی در رابطه با بیماری های زئونوز و انتقال آگاهی ها و آموخته ها به خانواده، می تواند در کنترل این بیماری‌ها نقش مهمی ایفا کند.

این کاردان سلامت با اشاره به راه های انتقال بیماری «زئونوز»، گفت: استفاده از منابع غذایی آلوده، تماس بین انسان و حیوان به عنوان منبع غذایی و تماس با حیوانات دست‌آموز و وحشی از راه‌های انتقال زئونوز است‌ و به طور کلی، بیماری‌های زئونوزی مانند تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو، تب دانگ، لیشمانیوز جلدی و احشائی، از بندپایان و سایر ناقلان به انسان منتقل می‌شود.

او بر آگاهی مصرف‌کنندگان از تهیه فرآورده‌های غذایی سالم و بی‌خطر تاکید کرد و افزود: فراهم آوردن فرآورده‌های غذایی سالم و بی‌خطر و همچنین آگاهی مصرف کنندگان از ویژگی‌های محصولات دامی سالم و شیوه تماس با دام، نقش مهمی در کنترل و پیشگیری از این بیماری‌ها دارد .

این برنامه با هدف آشنایی دامداران و گروه های شغلی در معرض ابتلا به این بیماری‌ها، با علایم تب مالت و راه‌های پیشگیری و درمان تب مالت و همچنین راه‌های انتقال آن، انجام شد./103

بررسی اولویت های سلامت در شهرستان‌های مهر و لامرد

نشست قطب درمان شهرستان‌های لامرد و مهر، در بیمارستان بعثت اشکنان، برگزار شد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، این نشست با حضور «سید حسن احمدی» سرپرست شبکه بهداشتی درمانی و آموزشی لامرد، «سید حسن خلیلی» رئیس شبکه بهداشت و درمان مهر، «محمدصادق عباسی مقدم» سرپرست منطقه بهداشت و درمان علامرودشت، دکتر «سید اسماعیل موسوی» معاون قطب درمان لامرد، روسا و مدیران بیمارستان‌های حضرت ولیعصر(عج) لامرد و بعثت اشکنان و همچنین منطقه بهداشت و درمان علامرودشت، برگزار شد.

 سرپرست شبکه بهداشتی درمانی و آموزشی لامرد، از بررسی راهکارهای بهبود هماهنگی در زمینه اعزام و پذیرش بیماران در بیمارستان‌ها، جابجایی متخصصان و ارزیابی اولویت های سلامت مهر و لامرد در این نشست خبر داد و گفت: این نشست‌ها به صورت ماهیانه و دوره‌ای در اشکنان، لامرد، مهر و علامرودشت برگزار و پیرامون مسایل جاری بخش درمان، مذاکره می‌شود./103

«نه! به اعتیاد» در فراشبند با تشکیل زنجیره انسانی

مسوولان شهرستان فراشبند به همراه جمعی از دانش آموزان، با تشکیل زنجیره ای از حلقه‌ انسانی به اعتیاد «نه» گفتند.

به گزارش«وب دا» در شیراز، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، اعلام کرد: این برنامه با هدف آگاهی‌بخشی و گسترش فرهنگ پیشگیری از اعتیاد اجرا شد و مسوولان با در دست گرفتن دست‌نوشته‌هایی با موضوع مبارزه با مواد مخدر، به مبارزه با این بلای خانمان‌سوز رفتند.

 

دکتر «مسعود جوکار» با اشاره به اینکه اعتیاد یک بیمارى اجتماعی است، تاکید کرد: اعتیاد به مواد مخدر، یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه‌هاى مختلف مى‌شود.

او با اشاره به عوارض جسمى و روانى اعتیاد، گفت: زمانى که به علت گرایش بیمار توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه بخش است و فرد معتاد باز هم گرفتار مواد اعتیاد آور می‌شود.

دکتر «جوکار» همچنین ویرانگری‌هاى حاصل از اعتیاد را زمینه‌ساز سقوط بسیارى از ارزش‌ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى دانست که بدین ترتیب، سلامت جامعه را به طور جدى به مخاطره مى اندازد و تاکید کرد: مواد مخدر، آنچنان آرام و بی صدا بر جسم و روان مصرف‌کننده چیره می‌شود که هیچ معتادى آغاز اعتیاد خود را به یاد نمی‌آورد.

 

این برنامه با همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و مشارکت هلال احمر، آموزش و پرورش، اداره بهزیستی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند برگزار شده و با بازدید فرماندار این شهرستان همراه بود./103

در مرکز بهداشت شهدای والفجر انجام شد: تشکیل کمیته آموزش سلامت با هدف ارتقای دانش عمومی سلامت در جامعه

سرپرست مرکز بهداشت شهدای والفجر با اشاره به تشکیل کمیته آموزش سلامت در این مرکز، هدف از این اقدام را راه‌اندازی تیمی برای مداخله و ارتقای دانش سلامت، با در نظر گرفتن صرفه جویی در وقت و نیروی انسانی عنوان کرد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، دکتر «احمد رضازاده» با تاکید بر ارزیابی برنامه ها، اجرای طرح های پژوهشی با همکاری واحد آمار و کمیته پژوهش را تلاشی در این راستا برشمرد.

 

او افزود: در آغاز این طرح به شاخص‌های پایین مراکز زیرمجموعه پرداخته و به‌ صورت علمی و عملی، راهکارهای ارتقای شاخص ها و کاهش چالش ها به اجرا درمی آید.

 

دکتر رضازاده با اشاره به انجام این فرایند با طرح معین، توضیح داد: باید رابطان مراکز، به صورت منظم، مجموعه را بررسی کرده و ضمن شناسایی مشکلات آموزشی، رسانه‌های چاپی تهیه و نشر داده شود تا سواد سلامت ارتقا یابد.

 

«رقیه زیانی» مسوول واحد آموزش سلامت مرکز بهداشت شهدای والفجر نیز با مهم خواندن نیازسنجی مراکز بر اساس توانمندی آموزشی و همچنین توجه به فرآیند اجرای آموزش، با تاکید بر اولویت‌های مصوب نیازسنجی، گفت: اجرای برنامه مداخله‌ای برای رفع مشکلات در مراکز و پایگاه ها مانند شناسایی بیماری دیابت در بیماران قلبی عروقی و دعوت از پزشک متخصص برای ویزیت بیماران، تهیه و چاپ بروشور و پمفلت و همچنین در اختیار قرار دادن آنها به گروه‌های هدف اختصاصی، به ارتقای سواد سلامت و خودآگاهی می انجامد که در این کمیته مورد توجه قرار گرفته است./103

آموزش مهارت های عملی و بالینی به دانشجویان پزشکی در دانشکده پرستاری و مامایی

مسوول برگزاری کارگاه های آموزشی در دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س)، از برگزاری ششمین کارگاه آموزشی مهارت های عملی و کاربردی پزشکی در این دانشکده خبر داد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، دکتر «معصومه رامبد» با اشاره به برگزاری این دوره از کارگاه، ویژه دانشجویان پزشکی، هدف از این برنامه آموزشی را افزایش مهارت های عملی و آشنایی بیشتر دانشجویان رشته پزشکی با فرآیندهای کاربردی و بالینی عنوان کرد.

 

او افزود: دانشجویان به مدت دو روز، مهارت های لازم را به صورت عملی، با حضور اساتید گروه پرستاری فرا گرفته و سپس در روز سوم کارگاه، مهارت های آموزش داده شده را در محیط های بالینی اجرا کردند.

260 دانشجوی رشته پزشکی، طی چهار دوره سه روزه در این برنامه شرکت می کنند./101

تبیین اهمیت فرهنگ و اخلاق در دانشکده پزشکی

کارگاهی با محوریت مفاهیم فرهنگی و اخلاقی، به همت معاونت های فرهنگی و پژوهشی دانشکده پزشکی و با شرکت اساتید این دانشکده، برگزار شد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، مدیر پژوهشی دانشکده پزشکی با بیان گستردگی مفهوم فرهنگ و نقش مسایل فرهنگی در جای جای زندگی فردی و اجتماعی، گفت: در همین راستا بر آن شدیم که با همکاری معاونت فرهنگی دانشکده پزشکی، سلسله جلساتی را پیرامون رویکرد فرهنگی و اخلاقی در حیطه پژوهش در علوم پزشکی برگزار کنیم.

 
 دکتر «سید صادق سید نعمتیان»، افزود: با توجه به اینکه این نوع نگاه به مسایل فرهنگی و برگزاری جلساتی با این رویکرد فرهنگی و اخلاقی برای نخستین بار در دانشکده پزشکی انجام شده است، امیدواریم بازخوردهای مثبت این اقدام، موجب تدوام برنامه های بیشتری از این قبیل شود.
 

«محمد امین نوح پیشه» مدیر معاونت فرهنگی دانشجویی دانشکده پزشکی، اشاره به دغدغه های مشترک معاونت فرهنگی و پژوهشی دانشکده در خصوص مسایل فرهنگی و اخلاقی، گفت: در همین راستا این دوره آموزشی، برای شرکت اساتید دانشکده، در شش جلسه و دارای یک و نیم امتیاز فرهنگی پیش بینی شد.

نخستین نشست این کارگاه، با حضور دکتر «مهرداد عسکریان»، متخصص پزشکی اجتماعی و با موضوع روش های اجتناب از سرقت علمی، ادبی، برگزار شد./101

آموزش راهکارهای بهبود خدمات دارویی به کارکنان داروخانه ها در شیراز

یک دوره آموزشی با همکاری اداره فنی و نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و انجمن داروسازان، با هدف توانمندسازی کارکنان شاغل در داروخانه ها تشکیل و راهکارهای ارایه هر چه بهتر خدمات دارویی در داروخانه ها، آموزش داده شد.

 

در این کلاس آموزشی که با حضور دکتر «سلیمی» کارشناس اداره نظارت بردارو و مواد مخدر و دکتر «بلاغی»، برگزار شد، قوانین و مقررات جدید در حوزه داروخانه ها مورد بازنگری قرار گرفت./101

برای پیشگیری از گرایش یه مواد مخدر: الگویی شایسته برای فرزندان باشیم

بهورزان شبکه بهداشت و درمان زرقان، در نشست آموزش پیشگیری از سوء مصرف مواد، شرکت کردند.

به گزارش «وب دا»در شیراز، کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان زرقان، اختلال مصرف مواد را تمایل شدید فرد برای ادامه مصرف یک ماده مخدر، با وجود اثرات مضر آن معرفی کرد.

«اسماء پورقیومی» در زمینه محرک های سیستم عصبی، گفت: انواع این محرک ها شامل کوکائین ها، آمفتامین ها و اکستازی هاست.

 

توصیه این کارشناس سلامت برای پیشگیری از سوء مصرف مواد، ایجاد برنامه های مشترک میان پدر و مادرها و فرزندان بود و افزود: همچنین لازم است پدر و مادر، الگویی خوب و شایسته برای فرزندانشان باشند.

او ادامه داد: با تقویت مهارت خوب گوش دادن و برقراری ارتباط موثر با فرزندان خود، می توانیم از گرایش به سوء مصرف مواد پیشگیری کنیم./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/04/17
تعداد بازدید:
360
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal