سال 99، جَهشِ تولید
A+
A-
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
خبر امروز/ 2 بهمن
.

آموزش رژیم های تغذیه سالم در بیمارستان مستقل شهید دکتر فقیهی همگام با بسیج ملی تغذیه

رژیم غذایی در بیماران مبتلا به بیماری دیابت و بیماری های قلبی و عروقی و روش های تغذیه، کنترل وزن و تناسب اندام، به کارکنان بیمارستان مستقل شهید دکتر فقیهی آموزش داده شد.

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان مستقل شهید دکتر فقیهی، مسوول بخش تغذیه بیمارستان گفت: در این دوره آموزشی ضرورت کنترل چربی های خون، کنترل فشارخون، اصول رژیم صحیح غذایی و توصیه های تغذیه ای، شیوه تنظیم دوز انسولین با مقدار کربوهیدرات دریافتی، به کارکنان آموزش داده شد.

دکتر «نادیا رضایی» افزود: معرفی جانشین های گروه غذایی و مقدار کربوهیدارت های موجود در آنها برای بیماران مبتلا به دیابت و همچنین اصول تغذیه صحیح برای پیشگیری از پُرفشاری خون و چاقی، کاهش مصرف نمک در بیماران قلبی و عروقی، از دیگر مطالب آموزشی این دوره بود.

او آموزش روش صحیح طبخ مواد غذایی، اهمیت مصرف میوه و سبزی، حبوبات و غلات کامل(دارای سبوس) را از دیگر مباحث این دوره ها برشمرد.

 
 این دکترای تغذیه با بیان اینکه انرژی موردنیاز هر فرد با توجه به سن، جنسیت، فعالیت فیزیکی و شرایط ویژه مانند بارداری، رشد و بیماری، تعیین می شود، اضافه کرد: ضرورت تعادل، میان انرژی دریافتی و انرژی مصرفی روز برای هر فرد، عوامل تعیین کننده متابولیسم پایه، شیوه پایش وزن و تناسب اندام با استفاده از توده شاخص بدنی و منحنی های مختلف وزن به سن، وزن به قد و نموگرام تعیین نمایه توده بدنی از دیگر موارد مطرح شده در این کلاس آموزشی بود.

بیان دلایل چاقی، الگوهای چاقی در بانوان و مردان، عوامل پیگیری کننده وضعیت وزن بدن، عوارض چاقی، هرم غذایی، معرفی بشقاب غذایی سالم، گروه های مواد غذایی و رهنمودهای غذایی برای حفظ سلامت نیز، از دیگر موارد آموزشی ارایه شده از سوی مسوول بخش تغذیه بیمارستان مستقل شهید دکتر فقیهی در این دوره ها بود./103

 

آشنایی دانشجویان دکترای دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی با راهکارهای حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم

رئیس دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی از برگزاری کارگاه اقتصاد مقاومتی، برای دانشجویان دوره دکترای تخصصی ورودی 98 خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده علوم و فناوری های نوین پزشکی، دکتر «غلامرضا حاتم» گفت: همانطور که مشاهده می شود کشورهای پیشرفته جهان با توجه به فناپذیر بودن منابع به این نتیجه رسیده اند که برای بقای مردم کشورشان باید علوم نوین را جایگزین این منابع کنند و در جهت سوق به این هدف، باید بر روی جذب نخبگان سرمایه گذاری کرد.

او افزود: در کشور ایران نیز نخبگان کشور تلاشی همه جانبه را آغاز کرده اند تا در زمینه بهره گیری از علوم جدید جهانی عقب نمانده و حتی بتوانند با تولید فرآروده های استراتژیک، منابع ثروت عظیمی را برای کشور فراهم کنند.

مدرس این دوره نیز پس از تعریف اقتصاد مقاومتی و چگونگی ایفای نقش دانشگاه نسل سوم در مقاوم کردن اقتصاد کشور به ذکر نمونه هایی از اقتصاد مقاومتی در کشورهای پیشرفته جهان از جمله ژاپن و آمریکا پرداخته و گفت: بعضی از دانشگاه های دنیا حدود 20 تا 30 در صد از منابع درآمدی خود را بر پایه تحقیقات هدفمندی که منجر به خلق ثروت شده تعریف کرده اند و در این زمینه عملیاتی کردن خلق ثروت از دانش اهمیت ویژه ای دارد.

«روح اله بکتاشی» در ادامه با ذکر ضرورت های شکل گیری اقتصاد مقاومتی و تحلیل فضای پیرامونی کشور بیان کرد: برای مقابله با جنگ نرم اقتصادی، به هوشیاری و برنامه ریزی دقیق در برطرف کردن موانع تحقق اقتصاد مقاومتی نیاز است.

او در پایان با اشاره به 24 اصل اقتصاد مقاومتی به ویژه اصل 2 (اقتصاد دانش بنیان)، بر الزام حرکت به سمت نسل سوم دانشگاه ها تاکید کرد./101

 

در کارگروه سلامت امنیت غذایی شهرستان کوار عنوان شد: کاهش آمار حوادث مرگ خاموش با اطلاع رسانی

نشست هم اندیشی و آموزشی بسیج ملی پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن و مرگ ناشی از آن با حضور معاون فرماندار، رییس شبکه بهداشت و درمان، بخشدار مرکزی، تیم کارشناسان بهداشتی و نمایندگان ادارات و سازمان های تاثیرگذار در تامین ارتقای ایمنی شهر، در فرمانداری شهرستان کوار برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان کوار، رییس شبکه بهداشت و درمان کوار در این نشست بر اهمیت همکاری های بین بخشی در زمینه پیشگیری از مسمومیت با مونوکسید کربن تاکید کرد.

دکتر «سید علی شمس نیا» با اشاره به اجرای پویش پیشگیری از مرگ ناشی از مونوکسیدکربن در فارس گفت: هر ساله با کاهش دما و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز، تعدادی از هموطنان در اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست می‌ دهند و آموزش و اطلاع رسانی در این زمینه ضروری است.

او با بیان اینکه با انجام تدابیر لازم و تلاش و مشارکت ارگان های تاثیرگذار در مسایل ایمنی می توان گام های مثبتی برداشت، افزود: تمامی دستگاه های خدمت رسان به ویژه شهرداری ها و ارگان های تاثیرگذار، نقش مهمی در رسیدن به اهداف این پویش دارند.

کارشناس بیماری های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان کوار نیز ضمن بیان نکات ایمنی در هنگام استفاده از وسایل گرمایشی تاکید کرد: باید گاز گرفتگی و مسمومیت ناشی از مونوکسید کربن را جدی گرفت و نیاز است با افزایش اطلاع رسانی و آگاهی مردم از خطرات بی توجهی به گاز مونوکسید کربن، مسمومیت با این گاز را کاهش داد.

دکتر «محمودرضا اسدی» فرهنگ ‌سازی، آموزش همگانی و همه فعالیت‌ هایی که تمامی ارگان ‌ها در آن مسوول هستند را ضروری عنوان کرد.

در این نشست اعضای حاضر همگامی خود را در اجرای برنامه های این پویش، به ویژه در راستای فعالیت های آموزش محور اعلام کردند./102

 

برگزاری آیین تکریم مدیر پیشین و معارفه مدیر جدید خدمات پرستاری بیمارستان ولیعصر(عج) کازرون

آیین تکریم مدیر پیشین و معارفه مدیر جدید خدمات پرستاری بیمارستان ولیعصر(عج) کازرون، در سالن اجتماعات این مرکز درمانی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کازرون، دکتر «بندر برامکی» رییس شبکه با اشاره به کمبود نیروی کارشناس پرستاری در این مرکز درمانی گفت: با توجه خدمات رسانی این بیمارستان به عنوان مرکز قطب درمان کازرون، به بیماران شهرستان های همجوار، با تامین نیروی کارشناس پرستاری و تجهیزات مورد نیاز، می توان خدمات مطلوب تری به مراجعان و بیماران ارایه داد.

دکتر «سجاد شرافت» سرپرست بیمارستان ولیعصر(عج) کازرون نیز ضمن قدردانی از تلاش های «مریم پیرالو» مدیر پیشین خدمات پرستاری این مرکز درمانی، برای موفقیت «اعظم حورزاد» مدیر جدید دفتر پرستاری در پیشبرد اهداف و ارتقای کیفی سطح خدمات ارایه شده به بیماران، ابراز امیدواری کرد.

این آیین با حضور دکتر «حسین درویشی بهلولی» مدیر اداری مالی معاونت درمان دانشگاه، دکتر «اعظم زارع» مدیر خدمات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس و کارکنان شبکه بهداشت و درمان، سرپرست، پرستاران و کارکنان بیمارستان ولیعصر(عج) کازرون برگزار شد.

در حاشیه این برنامه، دکتر زارع طی نشست با مدیر خدمات پرستاری و مسوولان بخش های مختلف بیمارستان ولیعصر(عج)، از پرستاری به عنوان حرفه ای تخصصی نام برد و بر همدلی، تعامل و ارتباط بین فردی کارکنان این حوزه، ارتقای سطح اطلاعات علمی و تصحیح فرآیندهای پرستاری در راستای خدمات رسانی مناسب به بیماران تاکید کرد./102

 

دانش آموزان سپیدانی، همگام با بسیج ملی تغذیه

کارشناس تغذیه مرکز خدمات جامع سلامت «رییسی» سپیدان، از آشنایی دانش آموزان مدرسه «فاطمیه» روستای برشنه و دبیرستان «نرجس» شهر اردکان با بسیج ملی تغذیه سالم، خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان سپیدان، «حمیده رستمی» ضمن اشاره به ضرورت اصلاح الگوی مصرف مواد غذایی در دانش آموزان، بر اهمیت مصرف صبحانه و پرهیز از مصرف مواد خوراکی با ارزش غذایی پایین و تنقلات تاکید کرد.

او با اشاره به نقش مهم تخم مرغ و حبوبات در تامین پروتئین مورد نیاز دانش آموزان، افزود: با توجه به اینکه پروتئین یکی از مواد مغذی ضروری در رشد دانش آموزان است، دانش آموزان باید مصرف مواد پروتئینی مانند حبوبات و تخم مرغ را در برنامه روزانه خود داشته باشند.

بسیج ملی تغذیه سالم با شعار «ترویج الگوی غذایی سالم با جایگزین های غذایی سالم» همزمان با سراسر کشور در شهرستان سپیدان در حال اجراست./102

 

نشست کمیته تجویز منطقی دارو در زرقان با محوریت لزوم تجویز و مصرف منطقی داروها

کمیته تجویز منطقی دارو برای نخستین بار در سطح شهرستان زرقان، از ابتدای آبان در حال برگزاری است.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان زرقان، مدیر غذا و داروی شبکه با بیان اهمیت نظارت بر تجویز منطقی نسخه ها از سوی پزشکان در شهرستان، خواستار تداوم برگزاری این نشست ها باید به صورت منظم شد.

دکتر «کیارش ضمیریان» افزود: در این کمیته می خواهیم پزشکان را در گروه هایی تقسیم بندی کرده و نظارت دقیق تری بر عملکرد آنها از سوی اعضای کمیته تجویز منطقی دارو انجام شود.

او با اشاره به طرح تجدید دارویی و موفقیت آن، تلاش برای تجویز و مصرف منطقی داروی دیکلوفناک را از الویت های دارویی برشمرد و نسبت به عوارض این دارو برای سلامت کلیه ها هشدار داد.

دکتر ضمیریان اضافه کرد: هزینه تمام شده برای اضافه کردن دستگاه دیالیز حدود 250 میلیون تومان به ازای هر دستگاه و هزینه هر بار دیالیز فرد نیز در حدود 350 هزار تومان است که به آسانی با تجویز منطقی داروهایی نظیر دیکلوفناک و بررسی GFR بیمار می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

او توجه به تجویز و مصرف آنتی بیوتیک ها به ویژه دسته کوینولون ها و داروی تاوانکس را نیز موضوع مهم دیگری خواند ه باید با برگزاری نشست های آموزشی مورد پیگیری قرار گیرد.

مدیر غذا و داروی شبکه بهداشت و درمان زرقان در ادامه از تعامل دکتر «قائمی نیا» مدیر تحقیق و توسعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه تجویز تاوانکس و دیکلوفناک و ارزیابی پزشکان شهرستان زرقان خبر داد.

در این نشست با توجه به احتمال بروز مسمومیت در کودکان، تاکید شد شربت های تجویزی به آن ها بر اساس سی سی و همراه با سرنگ به بیمار تحویل داده شود و واحد قاشق از روی داروها حذف شود تا احتمال اشتباه از سوی والدین پیش نیاید./102

 

نظارت کارشناس بهداشت حرفه ای فراشبند بر معاینات دوره ای شاغلان در معادن

کارشناس بهداشت حرفه ای شبکه بهداشت و درمان فراشبند با هدف بررسی شرایط کار و انجام معاینات دوره ای در مشاغل سخت و زیان آور و ارزیابی و آگاهی کارگران مشاغل سخت از پیشگیری و کنترل عوامل زیان آور محیط کار و نظارت بر معاینات دوره ای کارگران، از یکی از معادن شهرستان بازدید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان فراشبند، «سیده مهسا تقوی پور» کار در معادن را یکی از مشاغل سخت و زیان آور در دنیا عنوان کرد و با اشاره به اینکه کارگران معدن کار، با عوامل زیان آور فراوانی رو به رو هستند، گفت: انجام پیوسته معاینات دوره ای طب کار برای آنان یک ضرورت اجتناب ناپذیر و از اساسی ترین برنامه های بهداشت حرفه ای است.

او افزود: ارزیابی سلامت شاغلان به صورت سالیانه، جزء الزامات قانون کار و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

تقوی پور با بیان اینکه معاینات دوره ای این معدن از بیست و هشتم تا سی ام دی انجام شد، اضافه کرد: در این برنامه 328 نفر از کارگران شاغل در این معدن، مورد معاینات دوره ای قرار گرفتند.

او بیان کرد: این معاینات شامل تست های اسپیرومتری، ادیومتری، بینایی سنجی و آزمایش های لازم است که با حضور یکی از تیم های سیار طب کار شهرستان شیراز انجام شد.

در این بازدید، روند صحیح انجام معاینات، سلامت دستگاه های سنجش و تمامی شرایط و استانداردهای لازم برای انجام معاینات از سوی کارشناس بهداشت حرفه ای شبکه بهداشت فراشبند مورد بررسی و تایید قرار گرفت./102

برگزاری پنجمین نشست کمیته پژوهش معاونت تحقیقات و فناوری به میزبانی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی

سرپرست کتابخانه دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی از برگزاری پنجمین نشست کمیته پژوهش معاونت تحقیقات و فناوری در سال 1398 خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، «شادی طباطبایی» گفت: این کمیته با حضور اعضای کمیته از معاونت تحقیقات و دانشکده ها، در سالن کنفرانس دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی برگزار شد.

او ادامه داد: در این جلسه فرایند دریافت فایل الکترونیک پایان نامه ها و ارسال آن به کتابخانه ملی، فرایند وجین کتب و نشریات در کتابخانه ها و همچنین طراحی وب سایت کتابخانه الکترونیک دانشگاه مورد تبادل نظر اعضا قرار گرفت.

طباطبایی برگزاری نشست ژورنال کلاب تحت عنوان «تحلیل شبکه همکاری علمی پژوهشگران حوزه پزشکی ایران با استفاده از شاخص های شبکه اجتماعی» را از دیگر بخش های این کمیته عنوان کرد و افزود: در مقاله ارائه شده مزایای مصورسازی علم مورد بررسی قرار گرفت و به روشن سازی تعاریف چگالی، شاخص ضریب خوشه بندی، مولفه های تشکیل دهنده شبکه، شاخص میانگین فاصله، شاخص فرد یا مرکزیت، شاخص بینیت و شاخص نزدیکی که همگی از شاخص های مصورسازی علم هستند، پرداخته شد.

او موضوع ژورنال کلاب جلسه آینده را تحلیل عوامل موثر بر استناد اعلام کرد./101

پایان خبر

 
نمایش فیلم
تاریخ:
1398/11/02
تعداد بازدید:
619
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal