حمایت 243 نماینده مجلس از طرح تحول نظام سلامت
حمایت 243 نماینده مجلس از طرح تحول نظام سلامت

1395-10-8
"اکبر رنجبرزاده" عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، در نشست علنی روز دوشنبه، ششم دی، بیانیه ۲۴۳ نماینده را خطاب به رییس‌جمهور در خصوص تامین منابع مالی طرح تحول سلامت قرائت کرد.


در متن بیانیه نمایندگان آمده است:


جناب آقای دکتر روحانی


ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران


با سلام


طرح تحول سلامت که در اجرای سند چشم انداز توسعه و بخشی از احکام برنامه پنجم آغاز گردید، خوشبخاته تاکنون منشا خدمات ارزشمندی در کشور شده است و این اقدام موثر به اذعان عموم مردم و مسوولان نظام، دغدغه شهروندان عزیز به ویژه محرومان کشور را در دریافت خدمات مطلوب و کاهش هزینه های سرسام‌آور به صورت شایسته ای مرتفع کرده است، به نحوی که علاوه بر رضایت عمومی مردم شریف ایران در چند مرحله از سوی مقام معظم رهبری بر حمایت و تداوم آن تاکید گردیده است.


اینک در سومین سال از شروع طرح تحول سلامت، علیرغم پیش بینی منابع موردنیاز و تصویب طرح در هیات دولت و بخشی از احکام مالی موردنیاز در مجلس شورای اسلامی، به نظر می رسد عدم تخصیص منابع مندرج در قانون بودجه و به ویژه عدم پرداخت مطالبات دانشگاه ها و بیمارستان‌های سراسر کشور از سوی سازمان‌های بیمه ای، یکی از مهم ترین طرح های دولت را دچار چالش نموده است.


بدون تردید کمرنگ شدن خدمات ارایه شده در حوزه سلامت، موجبات نگرانی قشر عظیمی از محرومان کشور را به همراه خواهد داشت، از این رو  انتظار می رود دستور فرمایید تدبیر لازم به منظور رفع مشکلات مذکور و پرداخت مطالبات ذکر شده معمول گردد. 


 


همچنین چندی پیش نیز جمعی از نمایندگان استان فارس، در نامه دیگری خطاب به وزیر بهداشت، با برشمردن دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت در ارایه خدمت به مردم، از این اقدام تقدیر کرده بودند.


متن این نامه به شرح زیر است:


جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی


وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی


با سلام و احترام


در طی سالیان گذشته یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری و مسئولین ارشد نظام مقدس جمهوری اسلامی بهبود وضعیت ارایه خدمات بهداشتی و درمانی و تکریم ملت بزرگ ایران در دریافت خدمات نظام سلامت بوده است . بحمدالله وزارت بهداشت و درمان در چند سال اخیر با همکاری سایر دستگاه ها و ارگان مرتبط، در راستای سیاستهای کلی نظام سلامت ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و تحت عنوان "طرح نظام سلامت کشور" گام بلندی در جهت تغییر بنیادین در نگرش به نحوه ارائه خدمات خستگی ناپذیر خانواده بزرگ بهداشت و درمان کشور میسر گردیده است.


 بی تردید اقدامات بزرگ و تحولات بنیادین بعضا خود مشکلات و ناملایمتی های بزرگی را به همراه دارد که در این خصوص نیز می بایست در پرتو ایمان به لطف پروردگار و خرد جمعی با مدیریتی کارآمد و علمی راه ادامه خدمت به صاحبان اصلی نظام و انقلاب همان ملت مقاوم و سربلند ایران می باشند را هموارتر نمود.


به لطف پروردگار و با تلاشهای صورت گرفته در طرح تحول نظام سلامت، امروزه حتی تصور این واقعیت که در گذشته ای نه چندان دور مردم این مرز و بوم در مراکز دولتی و خصوصی به دلیل عدم امکان تامین هزینه لوازم و تجهیزات و بعضا حق الزحمه های درمان به صورت آرام، آبرومندانه و مظلوم جان خود را از دست می دادند، مشکل شده است. لیکن یا نگاهی گذرا می توان دریافت که این واقعیت که سالیان متمادی بر دوش نیازمندان جامعه سنگینی می کرده است اکنون به خاطره ای تلخ تبدیل گشته است و نظام مقدس جمهوری اسلامی توانسته است با غلبه بر این دغدغه عمومی در حوزه سلامت یکی دیگر از وظایف خطیر خود در اجرای عدالت اجتماعی عمل نماید . پر واضح است که بار سنگین اعتبارات کنونی طرح تحول سلامت در سالیان نه چندان دور به صورت گسترده ای بر دوش مردم و مراجعین به مراکز درمانی بوده و از جیب نامبردگان تامین می گشته است و اینک با تجمیع هزینه ها و تکمیل تکریم مردم در بهبود ارایه خدمات میزان هزینه واقعی از سوی دولت تامین و نمایان تر گشته است. لذا لازم است همه ارکان مرتبط در دولت و نظام حمایت های عملی و قاطعی در جهت جلوگیری از برگشت وضعیت گذشته و تحمیل مجدد هزینه ها بر دوش مردم به کار گیرند و در این راستا هر تغییر و توجیه مخالفی را مو شکافانه بررسی و مورد نقد قرار دهند .


  • از دیگر اقدامات ارزشمند در طرح تحول نظام سلامت پوششش کامل بیمه درمان آحاد ملت شریف بوده است که در این طرح به همت سازمان های بیمه گر و با کمترین دغدغه جهت مراجعین انجام گرفته است و نگرانی های گذشته بیماران فاقد پوشش بیمه ای در خصوص تامین مالی به صورت کامل مرتفع گردیده است و بیش از 10 میلیون نفر به آمار بیمه شدگان کشور افزوده شده است.

  • ساخت صدها خانه بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی جدید باعث گردیده است دور افتاده ترین روستاهای کشور در این طرح از جدیدترین برنامه های تحول سلامت و آموزش های علمی و خدمات بهداشت و پیشگیری برخوردار گردند و پزشکان خانواده و مراکز بهداشتی درمانی با حضور بر اساس برنامه ای منظم نسبت به ویزیت و آموزش مراجعین در مناطق مذکور اقدام نماید .

  • بهبود هتلینگ مراکز درمانی کشور گامی ارزشمند و ماندگار در جهت تکریم مضاعف بیماران در کنار تامین لوازم و تجهیزات مصرفی نامبردگان از سوی بیمارستانها می باشد و قطعا در چنین برنامه های عظیم  ملی می بایست همه دستگاه ها به وظایف خود در جهت پایدار نمودن منابع مالی مورد نیاز این طرح عمل نمایند .

  • اجرای همزمان بسته های تحول  نظام سلامت ضمن کاهش پرداختی ازجیب مردم توانسته است استمرار اجرای مطرح و دسترسی به اهداف متعالی نظام سلامت به نحوی که درخور ملت شریف ایران باشد را تضمین نماید و به علاوه با انجام تغییرات بنیادین در حوزه سلامت انتظارات مردم و مسوولین در حوزه بهداشت و درمان را تا حدود زیادی برآورده نماید .

    هر چند علیرغم تلاش های انجام شده سرانه بهداشت و درمان کشور نیازمند افزایش بیشتری می باشد . لیکن در شرایط کنونی هر چند علیرغم تلاش های انجام شده سرانه بهداشت و درمان کشور نیازمند افزایش بیشتری می باشد . لیکن در شرایط کنونی و نیز واقعی نمودن تعرفه ها و افزایش تعهد دولت و سازمان های بیمه گر گامی بزرگ در راستای کاهش پرداخت از جیب مردم و مقابله با پدیده نامتعارف و غیرحرفه ای (زیر میزی ) گردید و از طرفی با اجرای طرح پلکانی پرداخت به پزشکان قسمت عمده افزایش تعرفه ها مجددا به صندوق درآمد بیمارستان ها هدایت گردید تا پشتوانه ای برای ادامه طرح و پرداخت به کارکنان غیر پزشک گردد که در این راستا لازم است دولت با حمیات بیشتر از سازمان های بیمه گر نسبت به پرداخت مطالبات بیمارستان تلاش جدی تری به کار گیرد .


  • همزمان با فعالیت های حوزه درمان در بسیاری از دانشگاه ها تلاش های فراوانی در نهادینه کردن تجویز دارو و لوازم پزشکی و همچنین ایجاد الگوهای استاندار علمی و خدماتی صورت گردیده است، لذا سازمان های بیمه گر و حوزه های آموزش دانشگاه ها می توانند همراه با فعالیت های فرهنگی و اجتماعی به صنعتی نمودن تجویز دارو و خدمات به مردم شریف کمک های شایانی کنند. دراین مسیر این نکته نیز قابل توجه است که تغییر رفتار و نگاه سنتی جامعه پزشکی  و بیماران هر دو نیازمند صبرو بردباری و برنامه ریزی و همچنین پایش مستمر در کنار فعالیتهای گروهی می باشد.

  • بحمدا ... طرح تحول بهداشت با گستردگی ارایه خدمات تا دورافتاده ترین روستاهای کشور، توانسته است مراقبت و آموزش را به محیطی ترین سطوح هدایت نماید و با بهره گیری از زیرساخت های موجود آموزش عموم مردم در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری های غیر واگیر، دیابت، فشارخون، بیماری های قلبی و رفتاری، به نحو قابل قبولی انجام می گردد و با استفاده بیشتر از پتانسیل  موجود و تاکید بر پیشگیری به ویژه در خصوص بیماری های شایع در کشور راهگشا خواهد بود.

  • در پایان با آرزوی توفیق برای همه خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی و همکاران حوزه سلامت کشور لازم می دانیم همه نهادها و دستگاه های ذیربط را به همکاری در جهت هموارتر  نمودن مسیر اجرای طرح تحول نظام سلامت و تلاش مضاعف در راستای تامین اعتبارات طرح دعوت نمائیم . تا انشاا... شاهد نهادینه شدن یکی دیگر از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی در جهت رضایت مندی بیشتر مردم عزیزمان باشیم و مراتب تشکر و قدردانی خود را از تلاش های دلسوزانه جنابعالی اعلام میداریم.        
 
آمار بازدیدکنندگان
بازدید امروز:1
بازدید کل: 3,640